Dziś 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Obchody w Lublinie i Zamościu

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r. | fot. IPN

Dziś mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Sprawdź, program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie i Zamościu.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Belwederze w trakcie posiedzenia Rady Państwo podjęto uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

W noc z 12 na 13 grudnia o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji. Po późniejszym przywróceniu łączności, kontroli i cenzurze podlegały również rozmowy telefoniczne (w słuchawkach telefonicznych informował o tym powtarzający się automatyczny komunikat: rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana…).

Ograniczono również możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych.

Stan wojenny w Polsce obowiązywał od 13 grudnia 1981 r. do 21 lipca 1983 r. 31 grudnia 1982 r., po ponad roku obwiązywania na mocy uchwały Rady Państwa PRL zawieszony, a ostatecznie zniesiony przez Sejm 22 lipca 1983 r.

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

ZAMOŚĆ – 13.12.2018 r.
15.00 – Rekonstrukcja historyczna na rynku Solnym
17.00 – Msza św. w kościele Redemptorystów pw. św. Mikołaja w Zamościu

LUBLIN – 13. 12. 2018 r.
17:00 – Koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym, Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego (Kościół Pobrygidkowski). Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nikt z tych komuszych psów nie poniósł odpowiedzialności, odradzają się w warszawce.