Dziś – 15 sierpnia – święto Matki Boskiej Zielnej

zboże pole kłoso

Na 15 sierpnia przypada jedno ze świąt kościelnych znane pod nazwą święto Matki Boskiej Zielnej. Co to jest za święto?

 

15 sierpnia obchodzony jest dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dlaczego określamy go mianem Matki Boskiej Zielnej.

 

Uroczystości na cześć Matki Boskiej były zawsze szczególnie świętowane na wsiach. Środek żniw, zbierania dojrzałych owoców, warzyw i ziół, zapełniania spichlerzy i komór bogatymi darami ziemi. Dlatego Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny było najlepszą okazją do dziękczynienia za zebrane plony.

 

Wierzono, że poświęcone w święto Matki Boskiej Zielnej rośliny nabierają magicznej mocy, a ich właściwości wzmacniają się. Pęki polnych kwiatów i ziół miały nieść ze sobą urodzaj, przychylność zaświatów i powodzenie na ziemi. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów, właśnie dla Matki Boskiej Zielnej.

 

Piesze pielgrzymki do Częstochowy, które wyruszają z miast w całej Polsce właśnie na 15 sierpnia chcą dotrzeć na Jasną Górę.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.