Dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także świętem Matki Boskiej Zielnej. W kościołach podczas nabożeństwa święci się kwiaty, zioła i owoce.
Uroczystości na cześć Matki Boskiej Zielnej były zawsze szczególnie świętowane na wsiach. Środek żniw, zbierania dojrzałych owoców, warzyw i ziół, zapełniania spichlerzy i komór bogatymi darami ziemi. Dlatego Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny było najlepszą okazją do dziękczynienia za zebrane plony.
Święto Matki Boskiej Zielnej jest świętem nakazanym, co oznacza, że uczestnictwo tego dnia we Mszy Świętej jest obowiązkowe dla wszystkich katolików. Do częstych zwyczajów kościelnych w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy święcenie kwiatów i ziół.
Tego dnia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia bukiety z ziół, kwiatów i owoców. Symbolizują one dobre uczynki, które będą za nami świadczyć, kiedy staniemy przed sądem Boga.
Wierzono, że poświęcone w święto Matki Boskiej Zielnej rośliny nabierają magicznej mocy, a ich właściwości wzmacniają się. Pęki polnych kwiatów i ziół miały nieść ze sobą urodzaj, przychylność zaświatów i powodzenie na ziemi. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów, właśnie dla Matki Boskiej Zielnej.
Piesze pielgrzymki do Częstochowy, które wyruszają z miast w całej Polsce właśnie na 15 sierpnia chcą dotrzeć na Jasną Górę.
Dzień ten obchodzimy 15 sierpnia tak samo jak Święto Wojska Polskiego.
Dodaj swój komentarz