Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie. Wydarzenia 31 sierpnia [PROGRAM]

Fontanna na placu Litewskim
Fontanna na placu Litewskim | fot. Miasto Lublin

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Głównym punktem obchodów w Lublinie będzie koncert upamiętniający wydarzenia lipca i sierpnia ’80 na Placu Litewskim.

Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych, upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Lublin w tych wydarzeniach odegrał ważną rolę – miesiąc wcześniej, w lipcu 1980 roku strajki na Lubelszczyźnie zapoczątkowały lawinę solidarności.

Tego dnia w Lublinie odbędzie się specjalny koncert, podczas którego wystąpią Lubelska Federacja Bardów z gościnnym udziałem Łukasza Jemioły oraz zespół Taraka. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję usłyszeć utwory mówiące o solidarności i wolności, które w tamtym czasie wzmagały patriotyczne nastroje wśród polskich opozycjonistów i Twórców Solidarności.

Mieszkańcy Lublina będą mieli także okazję zapoznać się z twórczością polsko-ukraińskiego zespołu Taraka, który zaprezentuje m.in. swój największy przebój „Podaj rękę Ukrainie”. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty i wiele występów na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. W najbliższym czasie wyrusza w europejską trasę koncertową pt. Niepodległa Niepodległej. 

Koncert odbędzie się 31 sierpnia o godz. 20.30 na Placu Litewskim. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Poniżej publikujemy program obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie.

17:00 Uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych przed Pomnikiem Wdzięczności | Droga Męczenników Majdanka
19:00 Msza św. w intencji żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym i na rzecz wolności Ojczyzny | Archikatedra Lubelska
20:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki | ul. Królewska 9
20:30 Koncert Solidarności i Wolności | Plac Litewski

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.