Dzień Flagi 2020. Co to za święto i kiedy wypada? Czy jest wolne od pracy?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja | fot. pixabay

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w tym roku obchodzimy w sobotę 2 maja. Co to za święto i czy jest to dzień wolny od pracy? Dowiedźcie się!

Święto Flagi 2020: kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony między świętami państwowymi, tj. Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a Świętem Konstytucji 3 Maja. Dzień Flagi 2020 wypada w sobotę, 2 maja.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione uchwałą Sejmu 20 lutego 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło bowiem o podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Tego dnia żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co w praktyce oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

Czy Dzień Flagi (2 maja) jest wolny od pracy?

Niestety, w przeciwieństwie do 1 i 3 maja Dzień Flagi 2 maja nie jest wolny od pracy, lecz to święto wypada w sobotę, więc część osób może mieć ten dzień wolny od pracy. Warto spróbować powalczyć o jeden dzień urlopu na 30 kwietnia – dzięki temu bowiem uzyskamy 4-dniowy urlop, o ile nie pracujesz w sobotę 2 maja.

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski?

Gdy flaga Polski wisi poziomo – biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie. Flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.

Jak zawiesić flagę Polski – INSTRUKCJA | fot. PAP


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.