Działania „NURD”. Policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Alkomat, badanie trzeźwośći
Kontrola trzeźwości na Lubelskich drogach | fot. policja

Dziś od rana policjanci opolskiej drogówki prowadzą akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” mającą na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze przyglądają się przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym oraz zachowaniom samych pieszych.

Cel akcji „NURD”

Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD) jest ukierunkowana na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo podczas zdarzeń drogowych. Policjanci kontrolują przestrzeganie przepisów przez kierowców i pieszych oraz apelują o ostrożność na drogach.

Kontrola motocykla
Policyjne działania NURD | fot. KPP Opole Lubelskie

Profilaktyka i kontrole

Opolscy funkcjonariusze codziennie podejmują wzmożone działania profilaktyczne, aby ograniczyć liczbę wypadków na drodze. Dzisiejsza akcja obejmuje:

  • Kontrolowanie przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach
  • Edukowanie uczestników ruchu drogowego o konieczności przestrzegania przepisów

Zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu drogowego

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, tacy jak piesi i rowerzyści, są narażeni na poważne obrażenia ciała już przy niewielkich prędkościach pojazdów. Aspirant Katarzyna Bigos zwraca uwagę: „Przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.”

policjant z motocyklem
Zdjęcie ilustracyjne | fot. POLICJA

Główne przyczyny wypadków

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami osobowymi. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
  • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi

Policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów na drodze. „Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych” – podkreśla aspirant Katarzyna Bigos.

Czy uważacie, że akcje takie jak „NURD” znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach lub udostępnijcie artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.