Duże zmiany w centrum Lublina. Miejsca parkingowe przeniosą na jezdnię, będą nowe drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty

Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Świętoduskiej. W oddali widać ul. Bajkowskiego
Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Świętoduskiej | fot. Dominik Wąsik

Szykuje się kolejna zielona rewolucja w centrum Lublina. Tym razem nowa zieleń pojawi się na ulicach: Bajkowskiego, Świętoduskiej i Wodopojnej. Dotychczasowe miejsca parkingowe zostaną przeniesione na jezdnię. Poznaliśmy szczegóły planowanych zmian.

Zazielenią centrum Lublina

Dotychczas zieloną rewolucję przeszły ulice: Lubartowska, Królewska, Krakowskie Przedmieście i Chopina. W najbliższym czasie zielonymi zmianami zostaną objęte kolejne ulice. Wzdłuż Świętoduskiej pojawią się nowe drzewa, a na skrzyżowaniu z Bajkowskiego zielona wyspa. Na Wodopojnej wyznaczą nowe miejsca parkingowe. W budżecie miasta na ten cel przeznaczono 400 tys. zł.

Wodopojna

Pojazdy po skręcie z Tysiąclecia w Wodopojną będą miały jeden pas ruchu do jazdy na wprost w Świętoduską. Pas do skrętu w prawo w Staszica pozostanie bez zmian. Dotychczasowy lewy pas na początku będzie pasem rozbiegowym, z którego następnie kierowcy będą musieli się włączyć na środkowy pas. W dalszej części obecnego lewego pasa zaprojektowano miejsca parkingowe na jezdni.

Na Wodopojnej przewiduje się również uzupełnienie drzew w szpalerze i dosadzenie róż w miejsca istniejących rabat, gdzie obecnie znajduje się trawnik.

Świętoduska

Na Świętoduskiej przewidziane jest wyznaczenie stanowisk postojowych całkowicie na jezdni po lewej stronie. Miejsca po prawej stronie pozostaną bez zmian. Dzięki rozbrukom nawierzchni zarówno po jednej, jak i drugiej stronie ulicy, w gruncie pojawią się nasadzenia. Nowo powstałe rabaty wypełnią róże i krzewy niskie, pojawią się też ozdobne trawy. W miejscach wolnych od sieci podziemnych będą posadzone drzewa.

Wizualizacja ul. Świętoduskiej z nasadzeniami - klony, róże, irgi i trzcinniki
Wizualizacja ul. Świętoduskiej z nasadzeniami – klony, róże, irgi i trzcinniki | fot. Miasto Lublin

Po zmianach w organizacji ruchu na Świętoduskiej od skrzyżowania ze Staszica do dyspozycji kierowców będzie jeden pas ruchu. Część jezdni po prawej stronie przy murku przy Staszica zostanie wygrodzona separatorami. W tym miejscu przewiduje się ruch pieszy, tak by piesi nie musieli korzystać ze schodów.

Skrzyżowanie Świętoduska-Bajkowskiego

Przy skrzyżowaniu z Świętoduskiej z Bajkowskiego powstanie okrągła wyspa z drzewem. Po lewej stronie pojawi się rabata z różami i irgami. Na wysokości Ratusza po stronie prywatnego parkingu przewidziano niską zieleń i 3 drzewa. Od przejścia w kierunku Lubartowskiej będą dwa pasy ruchu w lewo i prawo. Obecna nawierzchnia jezdni z kostki zostanie naprawiona i ułożona na nowo.

Wizualizacja ul. Bajkowskiego z nasadzeniami - wyspa z klonem i różami
Wizualizacja ul. Bajkowskiego z nasadzeniami – wyspa z klonem i różami | fot. Miasto Lublin

Łącznik Świętoduska-Lubartowska

Zmiany obejmą także łącznik Świętoduskiej z Lubartowską. W miejscu zatoki po prawej stronie pojawią się nowe nasadzenia. Dzięki korekcie jednego z łuków jezdni przejście dla pieszych stanie się krótsze. Nastąpi także zmiana przeznaczenia pasów oraz zostanie wprowadzony kontrapas rowerowy. Istniejącą zatokę postojową zastąpi rabata z trzema klonami o pokroju kolumnowym oraz różami i irgami.

Więcej miejsc parkingowych

Planowane zmiany spowodują likwidację trzech dotychczasowych miejsc parkingowych na Świętoduskiej. W ich miejsce zaprojektowano 15 nowych na ul. Wodopojnej.

Nowa zieleń w liczbach

„Pojawią się nowe nasadzenia – 33 drzewa oraz 1630 traw ozdobnych i krzewów. Przestrzeń wypełnią klony polne i pospolite oraz lipy drobnolistne, a na rabatach zakwitną róże okrywowe w kolorach różowym i czerwonym. Rośliny uzupełnią także irga błyszcząca, irga szwedzka oraz trzcinnik ostrokwiatowy. Gatunki wybrano tak, by nawiązywały do już istniejących nasadzeń” – mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

We wskazanych lokalizacjach najpierw zmieni się organizacja ruchu, a jesienią pojawi się nowa zieleń.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A nie lepiej po prostu zrobić zieleń tu gdzie teraz jest śmietnik po Arkadach i zostawić w spokoju ulicę? Przecież tam i tak korki o 16 stoją od Tysiąclecia po katedrę.

  2. Jakie kwiatki i drzewka? Przecież tam kiedyś ma być budowa. Urzędnika, który to wymyślił, zwolnić bez prawa do emerytury!

  3. Ktoś kto to wymyślił niech sobie zbada glowe… po prawej rabatki a po lewej Arkady po bezprawnym wyrebie drzew ogrodzone ohydnym metalowym płotem. Naprawdę pomysl godny… fantasty.

  4. Co za glupota 🤦🏼‍♀️ Tam i tak jest ciasno. Przecież jest cały trawnik do zagospodarowania. Po czorta robić nowe kwietniku ? Chyba tylko po to, by firma ogrodnicza zarobiła. Ale wybraliście władze miasta 🤦🏼‍♀️