Duże straty po nawałnicy w Lublinie. Ponad 100 uszkodzonych aut, setki połamanych drzew

Powalone drzewo na zaparkowane przy ulicy auta
Powalone drzewo na zaparkowane przy ulicy auta | fot. czytelniczka Kasia

Do późnych godzin wieczornych trwały wtorkowe prace nad likwidacją skutków nawałnicy w Lublinie. Pierwszy dzień upłynął na udrażnianiu ulic. Prace porządkowe będą kontynuowane przez najbliższe dni.

Lublin po nawałnicy

Gwałtowna burza połączona z ulewą, która we wtorek nad ranem przeszła nad Lublinem spowodowała poważne utrudnienia w całym mieście. W wielu miejscach woda zamieniła ulice w rwące rzeki, a większość dróg osiedlowych i ulic było zablokowane przez konary drzew.

Największe straty dotyczą drzewostanu. Do tej tej pory Biuro Miejskiego Architekta Zieleni przyjęło blisko 1500 zgłoszeń dotyczących uszkodzonych drzew na terenach miejskich. Najbliższe dni będą związane z uprzątaniem pni i gałęzi zalegających na chodnikach i poboczach. Dopiero potem będą prowadzone prace przy zabezpieczaniu uszkodzonych drzew, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia.

„W przypadku szkód wywołanych przez drzewa wiemy o ponad 100 uszkodzonych samochodach. Otrzymaliśmy również ponad 160 zgłoszeń szkód dotyczących ogrodzenia posesji oraz informację o kilkudziesięciu sytuacjach, że drzewa uszkodziły elewację lub dachy domów. Zgłoszenia wymagają jeszcze weryfikacji, czy dotyczą terenów miejskich” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Uszkodzeniu uległy również słupy oświetleniowe. Awarie stwierdzono m.in. na ulicach: Powstańców Śląskich, Korfantego, Początkowa, Podchorążych, Opolska, Śląska, Wielkopolska, Sandomierska, Pułaskiego, Przybylskiego, Próżna, Łazienkowska, Spadowa, Ofelii, Tatiany, Ditty, Walecznych, Agrestowa, Żniwna, Firlejowska i Wapienna.

Ponadto uszkodzeniu uległy pojedyncze latarnie wydzielonego kablowego oświetlenia drogowego na ulicach: al. Warszawska, Kompozytorów Polskich, Solidarności, ul. Chęcińskiego, Długosza, Żywnego, Prząśniczki, Symfoniczna, Trześniowska, Głęboka/Wileńska.

„Sytuacja jest jednak rozwojowa i ze względu na ogrom zniszczeń w infrastrukturze elektroenergetycznej istnieje możliwość jeszcze innych awarii mających wpływ na system oświetleniowy miasta” – zaznacza Góźdź.

Interwencji wymagały również 23 sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Usunięto 22 usterki i awarie. Naprawy wymaga sygnalizacja świetlna Bohaterów Monte Cassino – Zana – Wileńska, gdzie został uszkodzony sterownik sygnalizacji świetlnej przez powalone drzewo.

CZYTAJ WIĘCEJ: Powalone drzewa, zniszczone samochody, połamane gałęzie. Lublin liczy straty po nawałnicy [ZDJĘCIA]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.