Drugie podejście do przetargu na przebudowę kładki nad ul. Filaretów. W pierwszym oferty były za drogie

Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów
Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie ogłosił drugi przetarg na wybór firmy, która przebuduje kładkę dla pieszych nad ul. Filaretów. Pierwszy został unieważniony, bo oferty były zbyt wysokie. Na złożenie nowych propozycji firmy mają czas do 4 maja.

Jak informowaliśmy na początku kwietnia, w poprzednim przetargu do realizacji zadania zgłosiło się pięć firm: B2 z Warszawy, Freyssinet Polska z Warszawy, DURA z Lublina, MOST-TOR Robert Tokarski z Moskrzew i Primost Południe z Będzina. Oferty mieściły się w przedziale od 4,2 do 5 milionów złotych. Wszystkie okazały się jednak zbyt wysokie w stosunku do zakładanego budżetu.

Jak czytaliśmy w uzasadnieniu decyzji unieważniającej przetarg, „oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”.

Drugi przetarg na remont kładki

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zdecydował o powtórzeniu postępowania. Zapytaliśmy urzędników o to, czy w drugim przetargu są jakieś zmiany.

Zakres zadania pozostał bez zmian. Tym samym pod kątem specyfikacji technicznej ogłoszone teraz, po raz drugi, postępowanie nie różni się niczym od pierwszego, które unieważniono – zapewnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Przypomnijmy, że w pierwszym postępowaniu ratusz na gruntowny remont kładki zarezerwował budżet 1,15 milionów złotych. Teraz ZDiM przed ogłoszeniem przetargu wykonał aktualizację szacunkowych kosztów.

Docelowo na realizację przebudowy kładki nad ul. Filaretów zaplanowano przeznaczyć ponad 2,3 mln zł – blisko 1,2 mln zł z budżetu miasta oraz taką samą kwotę chcemy pozyskać jako środki z subwencji ogólnej na inwestycje drogowe i w tym kierunku już podjęliśmy działania – mówi Justyna Góźdź.

Ratusz przyznaje, że dynamicznie zmieniające się ceny na rynku materiałów budowlanych utrudniają określenie rzeczywistej wartości zamówienia, tym bardziej przy obiektach mostowych typu kładka.

Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna, a przy tym galopująca inflacja, bardzo widocznie i niekorzystnie wpływa na wartość ofert składanych w przetargach. Stąd często rozbieżność kwot, w stosunku do środków przeznaczonych na realizację zamówienia przez zamawiającego, jak i pomiędzy ofertami składanymi przez wykonawców na to samo zadanie – stwierdza Justyna Góźdź.

Ratusz na oferty firm czeka do 4 maja.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.