Drony w najbliższych tygodniach opanują niebo nad Lublinem i okolicą. Operatorami bezzałogowców będą doświadczeni piloci

Lublin widziany z kamery drona
Lublin widziany z kamery drona | fot. reporter Janusz Żychowicz

W październiku i listopadzie częściej niż zwykle będzie można zobaczyć nad Lublinem i jego okolicą drony. Operatorami bezzałogowców będą doświadczeni piloci. Celem tych działań jest utworzenie mapy terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się takich urządzeń nad danym terenem.

Drony opanują niebo nad Lublinem i Jastkowem

To efekt realizacji projektu unijnego przez Miasto Lublin oraz Gminę Jastków. Jego celem jest wdrożenie systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę, dlatego w najbliższych tygodniach nad Lublinem i Jastkowem będzie można zaobserwować zwiększoną aktywność dronów. Operatorami bezzałogowców będą doświadczeni piloci, wykonujący loty na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dzięki takim przelotom powstanie mapa terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się dronów nad naszym miastem. Z mapy będą korzystały głównie służby publiczne np. strażacy, czy policja.

Loty dronów mają być realizowane w październiku i listopadzie. Loty mają rozpocząć się od 2 października. Podczas przelotów specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskażą obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa.

„Wykonawca realizujący obloty zgłosił do lotu 6 bezzałogowców, ale najczęściej takie loty będą wykonywane przez 4 urządzenia jednocześnie. Loty będą realizowane w siatce linii 100 m, a jeden lot w kwadracie o boku 1 km. Przyszłościowo na części obszaru takie loty będą wykonywane w siatce 20 m” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Dodatkowo odbędą się loty pomiarowe przy przeszkodach lotniczych wyższych niż 25 m, np. masztach telekomunikacyjnych. Do oblotów obszarowych zgłoszono bezzałogowce typu Mavic i Phantom 4 pro RTK, czyli drony o wymiarze granicznym mniejszym niż 1 m.

Obszar 120 kilometrów kwadratowych

Obszar objęty projektem to łącznie 120 km2 terenu obejmującego północno-zachodnią część Lublina oraz niemal całą powierzchnię gminy Jastków. W Lublinie jest to część północna dzielnicy Szerokie oraz prawie cały teren Sławinka, oraz Sławina.

Przez pierwsze 25 dni loty będą wykonywane na obszarze podstawowym, natomiast przez kolejne – w obszarze rozszerzonym.

Mapka z zaznaczonym obszarem Lublina i Gminy Jastków objętym oblotami - obszar podstawowy i rozszerzony
Mapka z zaznaczonym obszarem Lublina i Gminy Jastków objętym oblotami – obszar podstawowy i rozszerzony

„Teren ten zostanie wyposażony w przyszłości w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów” – informuje Monika Głazik.

Dzięki temu, obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Bez sensu, totalnie bez sensu robota… Wyrzucone pieniądze …
    Mogli by aplikację zrobić do prządku…