Ważny temat? Prześlij newsa!

Dostałeś maila z fakturą od Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury? To oszustwo!

Spotted Lublin

W piątek jeden z naszych Czytelników otrzymał maila „faktura nr FS 1899465/09/2018” od Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Uwaga, ktoś włamał się na stronę rządową! Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. „Faktura nr FS 1899465/09/2018” – taki tytuł nosi wiadomość mailowa trafiająca na skrzynki pocztowe internautów. Nadawcą jest rzekomo jeden z pracowników Krajowej Szkoły […]

W piątek jeden z naszych Czytelników otrzymał maila „faktura nr FS 1899465/09/2018” od Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Uwaga, ktoś włamał się na stronę rządową! Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika.

Faktura nr FS 1899465/09/2018” – taki tytuł nosi wiadomość mailowa trafiająca na skrzynki pocztowe internautów. Nadawcą jest rzekomo jeden z pracowników Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ale tak nie jest.

Fakt, e-mail został wysłany ze skrzynki pocztowej rządowej instytucji, ale po drugiej stronie nie siedzi żaden pracownik a haker, który włamał się na konto pocztowe strony kssip.gov.pl.

Wiadomość e-mail kieruje do nas niejaki Kalinowski Mirosław. Zapewne nawet taka osoba tam nie pracuje. Pierwsze podejrzenie pada na e-maila, z którego została wysłana do nas wiadomość – „[email protected]„. Jaka instytuacja wysłałaby fakturę z maila „bhp1”? Przejdźmy dalej.

W środku wiadomości oprócz krótkiej informacji o fakturze znajdziemy załącznik o tytule „FAKTURA18907121.rar„. Na pierwszy rzut oka nie ma tutaj nic podejrzanego. A jednak! Przypomnij sobie, jeśli otrzymujesz faktury mailow np. od operatora komórkowego. Takie faktury mają najczęściej rozszerzenie .PDF zamist .RAR.

Takich załącznik nie należy otwierać, ponieważ są zainfekowane! Mogą wykraść nasze dane lub – co gorsza – przejąć kontrole nad naszym komputerem / urządzeniem. Po zablokowaniu treści cyberprzestępcy żądają okupu. Może to również doprowadzić do instalacji w systemie narzędzia oprogramowania, które będzie przechwytywać wprowadzane dane.

Pamiętaj!

Jeśli otrzymaliśmy podejrzanego e-maila np. wysłanego z nietypowego adresu, to najlepiej go nie otwierać. Fałszywe wiadomości często zawierają też załączniki o dziwnych nazwach i rozszerzeniach .ZIP czy .RAR.

Zalecamy aktualizację programów antywirusowych, ponieważ plik jest już wykrywany przez większość tego typu oprogramowania jako złośliwy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check