Dom Kultury Kolejarz zamieni się w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Mieszkańcy zdecydują o kolorze elewacji budynku

Centrum Sztuki i Młodzieży w miejscu Domu Kultury Kolejarz
Centrum Sztuki i Młodzieży w miejscu Domu Kultury Kolejarz | wizualizacja

Ratusz przedstawił projekt metamorfozy, jaką przejdzie Dom Kultury Kolejarz przy ul. Kunickiego. W nowym miejscu znajdzie się Teatr im. H. Ch. Andersena, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przestrzenie DDK Bronowice. Mieszkańcy zdecydują o kolorze elewacji budynku.

Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Obecnie istniejący budynek Domu Kultury Kolejarza zostanie przebudowany i rozbudowany na potrzeby Teatru im. H. Ch. Andersena z dwoma salami na łącznie 400 osób, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz przestrzeni Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

„Projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza w Lublinie na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wraz z zagospodarowaniem terenu jest kompromisem między potrzebami przyszłych użytkowników a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki. Dzięki połączeniu kilku instytucji kultury oraz nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności, miejsce to po przebudowie z pewnością stanie się ważnym punktem w przestrzeni miejskiej Lublina i regionu, wzbogacając ofertę kulturalną” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na temat wyglądu powstającego obiektu mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w trwających od 4 do 18 października konsultacjach społecznych. Prezentację przyszłego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży oraz wizualizacje elewacji budynku można obejrzeć na wystawie w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 (hol, parter) do 11 października oraz w Filii nr 7 MBP przy ul. Kunickiego 35 przez cały czas trwania konsultacji.

Mieszkańcy mogą zgłosić ogólne uwagi oraz wybrać spośród 11 opcji kolorystyki elewacji i cokołu, oraz wprowadzenia zdobienia cofniętej ściany frontowej budynku w postaci muralu lub płaskorzeźby:

 • 1 – biały + kolor,
 • 2 – biały + kolor + płaskorzeźba na ścianie bocznej,
 • 3 – biały + kolor + mural na ścianie bocznej,
 • 4 – jasna kolorystyka,
 • 5 – beż + czerń na cokole,
 • 6 – czerń + kolorystyka nr 1,
 • 7 – czerń + kolorystyka nr 2,
 • 8 – imitacja stali Corten całość,
 • 9 – imitacja stali Corten + płaskorzeźba na ścianie bocznej,
 • 10 – imitacja stali Corten + mural na ścianie bocznej,
 • 11 – imitacja stali Corten + czarny cokół.

Projekty są dostępne na stronie lublin.eu.

Centrum Sztuki i Młodzieży w miejscu Domu Kultury Kolejarz
Centrum Sztuki i Młodzieży w miejscu Domu Kultury Kolejarz | wizualizacja

Co zakłada projekt?

Budynek będzie miał 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne, z najniższą o charakterze technicznym. Wejście główne teatru zlokalizowano w elewacji frontowej – wschodniej, skierowanej na ul. Kunickiego. Biblioteka oraz przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej znajdą się w południowej części budynku, z osobnym wejściem zwróconym na niewielki plac.

Główne wejście budynku poprowadzi do kilkukondygnacyjnego foyer teatru, połączonego szklanym łącznikiem z biblioteką. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej na 100 osób, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej. Szklany łącznik stanowić będzie również strefę bufetową.

Boczne przestrzenie budynku zarezerwowano dla administracji i pracowników, aktorów i techników scenicznych. Tylną część przeznaczono dla pracowni plastycznych oraz magazynów. Ponieważ teatr umożliwi wykonywanie dekoracji na miejscu, w strefie pracowni zaplanowano modelarnię, farbiarnię, pralnię, pracownię krawiecką, mechanizatornię, malarnię oraz stolarnię.

Dla biblioteki zaprojektowano 3 kondygnacje, na których znajdą się wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, oferta prasy, ilustratornia oraz przestrzeń do zajęć edukacyjnych. Nad biblioteką, na ostatnim piętrze, utworzona zostanie pracownia kreatywna, czyli przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej, umożliwiająca prowadzenie zajęć dla osób w różnym wieku.

Projektowane zagospodarowanie terenu ma służyć celom rekreacyjnym i komunikacyjnym. Zaprojektowana zostanie droga dojazdowa do parkingu podziemnego oraz mniejszego parkingu naziemnego, plac manewrowy, a także miejsca postojowe dla autokarów.

W odrębnej strefie znajdzie się przestrzeń o charakterze wewnętrznego skweru zielonego oraz z miejscami do wypoczynku. Plac przed głównym wejściem do biblioteki również zostanie w dużej mierze zazieleniony. Nad garażem podziemnym znajdzie się zielony dach. Takie rozwiązanie trafi też na zadaszenie szklanego łącznika instytucji i zapewni wszystkim dostęp do wewnętrznego zielonego dziedzińca. Woda z dachu będzie retencjonowana.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.