Do Wojciechowa zjechali kowale z całej Polski. Startują Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie 2022

Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie
Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie | fot. GOK Wojciechów

We wtorek w Wojciechowie rozpoczną się tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Plac przy Wieży przygotowywany jest na dwutygodniowy pobyt adeptów sztuki kowalskiej.

XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie Wojciechów 2022

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 450 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach Kowalskich weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 52 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także programista, dojarz czy biotechnolog. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz. XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej.

WTOREK – 28 CZERWCA

Przyjazd i zakwaterowanie uczestników –  Biuro warsztatów, Wieża Ariańska.

10:00 – Rozpoczęcie XXVIII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne.
14:00 – Rozpalenie palenisk kowalskich. Rozpoczęcie zajęć praktycznych przy Wieży Ariańskiej.

28 CZERWCA – 9 LIPCA

Nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów.

Wykłady teoretyczne:

– Marketing w sprzedaży wyrobów kowalskich.
– Rekonstrukcja historycznych wyrobów kowalskich na bazie kanonów średniowiecznych.
– Przepisy prawne w prowadzeniu kuźni.
– Podstawy projektowania wyrobów kowalskich.
– Historia kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim.
– Pokaz podkuwania konia, pokazy kucia w wykonaniu mistrzów. 

10 lipca

Uroczyste zakończenie XXVIII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

Ponadto dniach 8–10 lipca w Wojciechowie odbywać się będą XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w których swój udział zapowiedziało 20 drużyn z całej Polski, a także z Czech i Węgier. W ramach imprezy odbędzie się Sympozjum kowalskie, Konkursy Kowalstwa Artystycznego, Kiermasz wyrobów kowalskich, wystawa prac, pokazy kucia, występy zespołów artystycznych i wiele atrakcji dla dzieci.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.