Do kogo kierować się z bólem kręgosłupa w Lublinie?

Fizjoterapeuta mgr Jarosław Muzykowski
Fizjoterapeuta mgr Jarosław Muzykowski

Internet to potęga, sieć to kopalnia wiedzy, a Spotted Lublin to miejsce, gdzie każdy z nas może o coś zapytać i na 100% otrzyma wiele trafnych i przydatnych odpowiedzi od mieszkańców Lublina.

Idąc tym tropem, postanowiliśmy pomóc swoim czytelnikom odpowiedzieć na jedno z częściej zadawanych pytań.

Do kogo kierować się z bólem kręgosłupa w Lublinie?

Zaprosiliśmy na krótki wywiad lubelskiego fizjoterapeutę mgr Jarosława Muzykowskiego.

Wiele osób nie wie do kogo kierować się z bólem kręgosłupa: fizjoterapeuta, ortopeda, neurolog, neurochirurg, a może lekarz rodzinny? Proszę doradzić naszym czytelnikom.

To faktycznie trudne pytanie. Nie ma jednej idealnej odpowiedzi. Ja jednak zaprezentuję swoją opinię na ten temat i zapewne wielu czytelników potwierdzi moje słowa.

Uważam, że tak zwanym „lekarzem” pierwszego kontaktu w bólach stawowych, mięśniowych powinien być fizjoterapeuta. To właśnie on potrafi szczegółowo zbadać, ocenić prawdopodobne przyczyny bólu, wdrożyć już na pierwszej wizycie terapię, a jeśli będzie miał jakiekolwiek wątpliwości skierować pacjenta do lekarza specjalisty celem szerszej diagnostyki.

No dobrze. To jak dostać się do fizjoterapeuty? Czy możliwe jest leczenie na NFZ?

Niestety rzeczywistość jest brutalna i tak jak w większości usług medycznych w Polsce na wizytę NFZ czeka się dosyć długo. Nie określę jak długo, bo w każdej przychodni czy szpitalu inny jest okres oczekiwania. Często, więc pacjenci nie mają wyboru i korzystają z wizyt komercyjnych, na które nie potrzebujemy skierowania.

Przyjmijmy, że boli mnie kręgosłup. Jestem u Pana w gabinecie na pierwszej wizycie. Czego mogę się spodziewać?

Pierwsza wizyta to szczegółowy wywiad i badanie. Zadaję kilka pytań, które dla pacjenta mogą wydawać się mało istotne, a dla mnie bezcenne, bo nakierowują mnie na przyczynę bólu.

W dalszej kolejności analizuję badania obrazowe (jeśli pacjent takie posiada) RTG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa lub USG. Następnie proszę pacjenta, by położył się na leżankę i oceniam wtedy „aparat ruchu” jako całość.

Co znaczy „aparat ruchu jako całość”?

Wiedziałem, że zada Pan to pytanie. Nowoczesna fizjoterapia, jaką się zajmuję nie „zalecza” tylko struktury bolesnej, z jaką pacjent się zgłosił, ale przede wszystkim doszukuje się przyczyny jej powstania.

Innymi słowy, badam całe ciało, poszukując dysfunkcji stawowych i mięśniowych, które to mogą być przyczyną bólu. Dla przykładu może się okazać, iż ból kolana, na który pacjent narzeka, może wynikać z problemów odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Fizjoterapeuta mgr Jarosław Muzykowski
Fizjoterapeuta mgr Jarosław Muzykowski

Zostałem zbadany, wstępna diagnoza postawiona i co dalej?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Aktualna wiedza z zakresu fizjoterapii daje nam ogromne możliwości terapeutyczne w pracy z pacjentem. Dobieram daną technikę, którą uważam na dany moment za najbardziej odpowiednią.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że mnogość metod terapii jest tak duża, że na dziesięciu fizjoterapeutów każdy może przeprowadzić leczenie w inny sposób.

W takim razie jakimi metodami Pan pracuje?

Pewnie większości z Państwa same nazwy nic nie powiedzą, ale proszę bardzo, oto i one:

– igłoterapia,

– mobilizacja uciskowa,

– manipulacja stawów,

– relaksacja poizometryczna mięśni,

– ćwiczenia wzmacniające osłabione grupy mięśniowe.

Wiemy już, że fizjoterapeuta ma duże możliwości manualne, żeby usunąć problem, z jakim pacjent się zgłasza, ale czy tylko kręgosłupem się zajmuje?

Trafił Pan w sedno problemu. Pacjenci często nie są świadomi, iż fizjoterapeuta zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu schorzeń, nie tylko kręgosłupa.

W mojej praktyce zawodowej przyjąłem już tysiące pacjentów z różnymi dolegliwościami. Najczęstsze z nich to:

– migrenowe bóle głowy,

– ”strzelanie” i bóle szczęki,

– bóle kręgosłupa, dyskopatie,

– bóle barków, łokci, bioder, kolan,

– objawy rwy kulszowej,

– przewlekłe bóle brzucha,

– dysfunkcje stawu biodrowo-krzyżowego po porodzie.

Pewnie państwo uznają, że to niemożliwe, iż fizjoterapeuta jest w stanie rozwiązać tak wiele problemów w ciele. Ja mogę powiedzieć jedno… kluczem do sukcesu jest szczegółowe badanie manualne i umiejętność łączenia faktów klinicznych. Dobrze wyszkolony fizjoterapeuta w ponad 80% przypadków pomoże pacjentowi bez jakiejkolwiek farmakologii.

Wychodzi na to, że dobrze jest znać doświadczonego fizjoterapeutę, który nie dość, że pomoże nam rozwiązać problem bólowy, to jeszcze uchroni przed wszechobecną farmakologią. Gdzie nasi czytelnicy mogą skorzystać z Pana pomocy?

Serdecznie zapraszam do NZOZ „Kadrema” ul. Kalinowszczyzna 46B. Więcej informacji o rodzajach zabiegów i schorzeniach jakimi się zajmujemy przeczytają Państwo na www.jmuzykowski.pl.

Zapraszam również do śledzenia moich profili na Facebook oraz YouTube.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.