Dlaczego kantory nie przyjmują waluty Ukrainy – hrywny? Kurs UAH

hrywny ukraińskie waluta ukrainy
Hrywny ukraińskie UAH - waluta Ukrainy

Hrywna jest oficjalną walutą Ukrainy, która weszła w użycie w 1996 roku zastępując jednocześnie karbowańca. Nazwa „hrywna” wzięła się od średniowiecznego określenia miar srebra – grzywny. Niestety, w obecnej sytuacji geopolitycznej ukraińska hrywna niewiele ma wspólnego ze srebrem, a problemy z jej wymianą w polskich kantorach są coraz bardziej odczuwalne. Jaka jest przyczyna niechęci kantorów do wymiany tej waluty?

Ukraińska hrywna – tendencja spadkowa? Nic z tych rzeczy

Ukraińska hrywna nigdy nie była walutą, która notowała jakieś specjalne wzloty i upadki. Przeważnie były to kwestie 2-4 groszy w porównaniu do złotówki. Przykładowo: na początku marca 2021 roku hrywna kosztowała ok 14 groszy, w połowie listopada zaliczyła delikatną zwyżkę kosztując już 16 groszy, aby na koniec lutego 2022 roku wrócić do wartości 13-14 groszy. Zwiększenie wartości jesienią 2021 roku było raczej spowodowane postępującą inflacją w Polsce i spadkiem wartości złotego, aniżeli jakąś spektakularnym podciągnięciem ukraińskiej gospodarki i waluty. 21 lutego ukraińska hrywna kosztowała 0,1365 grosza, co sugeruje spadek, chociaż nie do krytycznego poziomu, ponieważ bywały gorsze okresy. 

Konflikt zbrojny spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę powoli rujnuje rosyjską walutę. O ile pod koniec października 2021 roku za rubla rosyjskiego trzeba było zapłacić 5-6 groszy, to teraz są to ok 3 grosze, a tendencja spadkowa jest bardzo dynamiczna. Ukraiński hrywien pomimo bardzo ciężkiej sytuacji trzyma się dość stabilnie, zwłaszcza, że do kraju spływają środki z zachodu, natomiast Rosja jest odłączana od wszelkich operacji i systemów bankowych, w tym bardzo ważny – SWIFT.   

Dlaczego kantory w Polsce nie chcą wymieniać ukraińskich hrywien? 

Polskie kantory nie chcą wymieniać hrywien na polskie złotówki nie tyle z powodu obniżenia wartości ukraińskiej waluty, co z ogromnej jej ilości, która od 28 lutego pojawia się w polskiej przestrzeni finansowej. Uciekający obywatele Ukrainy zabierają ze sobą duże ilości gotówki, a po przyjeździe do Polski chcą ją wymienić. Szacuje się, że w Polsce znajdzie się około milion ukraińskich uchodźców.

Te prognozy również odczuwają i śledzą właściciele kantorów. Jak podaje portal inwestujfinanse.pl, bardzo dużo osób chce sprzedać ukraińską hrywnę, natomiast z oczywistych względów chęci jej zakupu jest znikome lub zerowe, a właściciele tej już zakupionej nie mają co z nią zrobić. Dużą część kantorów deklaruje chęć zakupu ukraińskiej waluty, ale po zaniżonej jej wartości i kursie.

Niektóre kantory w Warszawie wprowadziły sztywny kurs hrywny ukraińskiej wynoszący 9 zł za 100 hrywien. Część kantorów w tym przypadku nie chcę na tym zarobić. Chodzi o to, aby zapewnić płynność waluty z zachowaniem jej wiarygodności na rynku i jednocześnie nie utrudnianie uciekającym z Ukrainy bytowania w Polsce. 

Postawa kantorów w pewnym sensie jest wytłumaczalna, ponieważ nikt nie wiem jak potoczy się dalej los ukraińskiej gospodarki i jej rodzimej waluty. Niektórzy snują dość odważne przepuszczania, że w najgorszym przypadku waluta ta może przestać istnieć. Mimo wszystko hrywna dalej utrzymuje stały kurs i nie ma aż tak spadkowej tendencji, co waluta rosyjska, która w przeciągu najbliższych tygodni może doprowadzić Rosję do całkowitego upadku gospodarczo-finansowego.

Lista kantorów do wymiany hrywny (aktualizacja 08.03.2022)

+ wymiana online https://tavex.pl/kantor-warszawa-centrum/

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.