Deszcz, wiatr i burze. Może spaść do 75 litrów deszczu na metr kwadratowy

deszcz deszczówka rynna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Według synoptyków IMGW w całym regionie pojawią intensywne opady deszczu. Miejscami spaść może do 75 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom mogą towarzyszyć burze i wiatr wiejący z prędkością 75 km/h.

Warunki do rozwoju burz prognozowane są dziś w obszarze zalegania ciepłego, wilgotnego oraz niestabilnego powietrza, a więc w północno-wschodniej połowie Polski. Zalegająca przed frontem masa powietrza jest również zasobna w wilgoć. Całkowita zawartość wody w słupie powietrza w pasie od północnego Podkarpacia i Lubelszczyzny po Pomorze osiąga do 40 mm. Jest to również obszar oddziaływania linii zbieżności poprzedzającej pofalowany front, która będzie wspomagać ruchy wznoszące powietrza.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia groźniejszych burz dotyczyć będzie północnego Podkarpacia oraz Lubelszczyzny. Tam istnieje największe ryzyko wystąpienia silnych opadów deszczu, które mogą osiągać do 30 mm, a punktowo nie można wykluczyć nawet 40 mm, ze względu na dość powolne przemieszczanie się strefy zbieżności, ułożonej równolegle do kierunku przepływu powietrza, a przez to możliwy stacjonarny charakter komórek burzowych, które będą wbudowane w strefę opadów związaną z oddziaływaniem frontu.

„Nieco podwyższone warunki kinematyczne na tym obszarze będą umożliwiać łączenie się burz w klastry czy układy wielokomórkowe. Silniejszy przepływ powietrza w całej troposferze, związany z dość dynamicznym przebiegiem sytuacji i zwiększonym gradientem barycznym, będą stanowić również zagrożenie silniejszymi porywami wiatru do 75-80 km/h” – czytamy w komunikacie pogodowym IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami

„Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 40 mm do 60 mm, lokalnie do 70 mm. W trakcie opadów deszczu w sobotę będą występować burze z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy drobny grad” – prognozuje Michał Pilecki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami w województwie lubelskim obowiązuje od soboty 26 września od godz. 13:00 do niedzieli 27 września do godz. 15:00.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.