Dawny biurowiec Urzędu Miasta Lublin do rozbiórki. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20
Biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20 | fot. Dominik Wąsik

Lublin ze względu na drastyczny wzrost kosztów, w ubiegłym roku zrezygnował z budowy nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego. Przed rozwiązaniem umowy Budimex zdążył przygotować projekt i pozwolenie na rozbiórkę obecnego budynku, co ratusz zamierza wykorzystać.

Biurowiec przy ulicy Leszczyńskiego 20 przez wiele lat był siedzibą Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin. Ze względu na pogarszający się stan techniczny kilka lat temu zapadła decyzja o wyburzeniu obecnego budynku a w jego miejscu pobudowanie siedmiokondygnacyjnego biurowca o łącznej powierzchni biurowej 7 600 m kw.

W ogłoszonym w marcu 2021 r. przetargu stanęło sześć firm. Ratusz na realizację inwestycji planował wydać 80 mln zł, a najtańsza oferta opiewała na kwotę 82,6 mln zł. Urzędnicy dołożyli brakujące środki i wybrali ofertę Budimexu, który miał wykonać inwestycję w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Przez rok Budimex wykonał dokumentację geotechniczną, dokumentację środowiskową oraz projekt rozbiórki istniejącego budynku, przygotowała także teren pod inwestycję. W czerwcu 2022 r. ratusz poinformował o rozwiązaniu umowy z Budimexem. Firma wcześniej alarmowała, że koszty inwestycji podrożały o 1/4.

„Uznaliśmy, że ze względu niestabilną sytuację rynkową, budowa biurowca na potrzeby urzędu zostaje wstrzymana, stąd decyzja o rozwiązaniu umowy. Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania urzędu i obsługi mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana” – tłumaczył Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Miasto za dotychczas wykonane i odebrane prace zapłaciło Budimexowi ponad 105 tys. zł.

Więcej: Miasto na razie rezygnuje z budowy biurowca przy Ogrodzie Saskim. Umowa z Budimexem rozwiązana

Wyburzą dawny biurowiec Urzędu Miasta Lublin

Lublin w 2023 r. chce wykorzystać fakt posiadania projektu oraz ważnego pozwolenia na rozbiórkę. W projekcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Miasta Lublin na ten roku znalazł się zapis o zabezpieczeniu środków w wysokości 1,1 mln zł na rozebraniu starego budynku.

„W związku z tym, że posiadamy projekt oraz ważne pozwolenie na rozbiórkę planujemy wykonanie takich prac jeszcze w tym roku. Zakładamy ogłoszenie przetargu w najbliższych miesiącach, pod warunkiem zabezpieczenia środków na ten cel w budżecie miasta” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Urząd Miasta zapewnia, że nie rezygnuje z planu budowy biurowca w tym miejscu.

„Powrót do realizacji inwestycji w przyszłości będzie uzależniony nie tylko od stanu finansów miasta, ale także od sytuacji gospodarczej w kraju, która nie pozostaje bez wpływu na wysokość ofert składanych w postępowaniach przetargowych i realizację zadań inwestycyjnych” – przyznaje Głazik.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.