Czy zdrożeją leki dla zwierząt? Jest odpowiedź Ministerstwa Finansów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT zakłada podwyższenie stawki na leki weterynaryjne z obecnych 8 do 23 proc. Oznacza to wyższe ceny leczenia dla właścicieli czworonogów.

Ministerstwo Finansów przygotował w połowie listopada projekt zmian stawek podatku VAT dla niektórych towarów i usług. Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2020 roku.

Obniżony ma zostać VAT m.in. na pieczywo, owoce tropikalne, artykuły higieniczne czy artykuły dla niemowląt. Podniesione stawki będą obowiązywać na niektóre soki i przyprawy.

Najwięcej kontrowersji wzbudza wykluczenie produktów weterynaryjnych z listy produktów leczniczych objętych obniżoną stawką (obecnie 8 proc.). Oznacza to, że po wejściu zmian w życie, leki dla zwierząt byłyby opodatkowane stawką 23 proc.

W praktyce oznaczałoby to, że niezamożni ludzie nie będą w stanie leczyć swoich zwierząt oraz fundacje/schroniska pomagające zwierzętom musiałby posiadać więcej budżetu na leczenie czworonogów.

Jest komentarz resortu finansów

– „W trakcie dyskusji, która ostatnio dotyczyła tej kwestii okazało się, że w niektórych przypadkach leki dla zwierząt faktycznie mogłyby zdrożeć. A tego absolutnie nie chcemy. Dlatego już teraz, choć jeszcze oficjalnie nie zakończyły się konsultacje nowej matrycy, mogę zapewnić, że wykreślimy tę propozycję zmiany, aby leki dla zwierząt pozostały na niższej, 8-proc. stawce VAT – czyli dokładnie tak samo, jak jest obecnie” – mówi w rozmowie z Gazetą Prawną Filip Świtała, wiceminister finansów.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A czy nie miało być tak że podatek VAT w wysokości 23% miał być tylko przez jakiś czas i wrócić do 22%?