Czy można rozpalić grilla w parku na Górkach Czechowskich? Postanowiliśmy to sprawdzić

Park Górki Czechowskie
Park Górki Czechowskie | fot. Dominik Wąsik

W ostatnim czasie jedna z czytelniczek zapytała na naszej grupie na Facebooku, czy w parku na Górkach Czechowskich można legalnie rozpalić grilla. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Grill na Górkach Czechowskich

„Czy ktoś się może orientuje, czy na Górkach Czechowskich można rozpalić grilla. Szukałam regulaminu, ale nie znalazłam” – pyta czytelniczka Angelika.

Okazuje się, że grillowanie w parku na Górkach Czechowskich nie jest zakazane, jak i innych terenach zielonych na terenie Lublina, o ile zarządca danego terenu np. parku, ogrodu, wąwozu, czy skweru, nie zakazał tego w regulaminie. Zanim więc zdecydujemy się rozpalić grilla, zapytajmy właściciela terenu, czy jest to dozwolone.

„Przepisy ogólne nie zabraniają grillowania na terenach zielonych, chyba że w regulaminach tych miejsc określono to inaczej. Tego typu zachowania mogą jednak łamać prawo, jeśli wiążą się ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem i hałasem” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W takich przypadkach mogą interweniować odpowiednie służby, a sprawcy wykroczeń muszą się liczyć z mandatami. Za uciążliwe hałasy i słuchanie głośno muzyki możemy otrzymać mandat od 20 do 5 000 zł. Natomiast za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym grozi mandat 100 zł.

Podczas grillowania pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, kulturalnym zachowaniu, a po jego zakończeniu – o pozostawieniu w nienagannym porządku miejsca, w którym organizowaliśmy grilla.

Gdzie wolno grillować w Lublinie?

Urzędnicy apelują, by przy wyborze lokalizacji na grillowanie, wybierać miejsca do tego wyznaczone, by nie stwarzać zagrożenia pożarowego np. poprzez przypadkowe podpalenie trawy.

Mieszkańcy Lublina mogą skorzystać ze specjalnych miejsc i grilli miejskich, które rozlokowane są na Bronowicach, wzdłuż ścieżki rowerowej przy Bystrzycy – przy ul. Firlejowskiej, na terenie przy skrzyżowaniu ul. Sulisławickiej z ul. Tetmajera oraz przy ul. Skrzynickiej przy placu zabaw.

Można też korzystać z nowego miejsca odpoczynku przy ul. Baśniowej, gdzie wyznaczono specjalne miejsce do grilowania i zadaszoną altankę.

Zalew Zemborzycki – czy wolno tam grillować?

Las Dąbrowa otaczający Zalew Zemborzycki od strony ul. Osmolickiej jest największym kompleksem leśnym w Lublinie. Przepisy ustawy o lasach zabraniają rozniecania ognia w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu, poza miejscami do tego wyznaczonymi. Za grillowanie w tym miejscu grozi mandat w wysokości od 500 do nawet 5 000 zł.

Specjalne miejsce do piknikowania i grillowania zostały wyznaczone nad Zalewem Zemborzyckim m.in. w okolicy pola golfowego przy al. Stanisława Jasińskiego.

Na tych terenach w Lublinie rozpalicie grilla: Gdzie i jak grillować w Lublinie, żeby nie dostać mandatu? Lista miejsc

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.