Czy Lublin jest przyjaznym miastem dla kierowców? Zobacz najnowszy raport drogowy

IMG 20190612 113223
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Jak wyglądałoby miasto spełniające wszystkie marzenia kierowców? Z pewnością nie byłoby w nim korków, koszty eksploatacyjne samochodu nie obciążałyby nadmiernie budżetu, a darmowe miejsca parkingowe czekałyby za każdym rogiem, gotowe by z nich skorzystać.

Ranking miast przyjaznych kierowcom 2020. Zobacz, jak wypadł Lublin

W rankingu na najbardziej przyjazne miasto kierowcom 2020 wzięło udział aż 19 miast z Polski, które zostały podzielone na dwie grupy: od 180 tys. do 300 tys. mieszkańców oraz powyżej 300 tys. mieszkańców. W badaniu punktowane były takie aspekty jak: parkowanie, liczba kolizji, ceny paliw, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda, carsharing.

W ramach rankingu wyłonionych zostało dwóch zwycięzców: osobno dla każdej kategorii miast. Podstawą rozstrzygnięcia była suma punktów zgromadzonych we wszystkich kategoriach. Wyniki cząstkowe nie pozostawiają wątpliwości, najlepsze dla kierowców miasta w Polsce to Lublin (w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców) i Gliwice (poniżej 300 tys. mieszkańców).

Wyniki tegorocznego rankingu miast przyjaznych kierowcom są zbieżne z zeszłoroczną punktacją, gdzie również wygrał Lublin, na podium znalazły się dwa miasta z północy kraju, a ostatnia była Warszawa. W jakich kategoriach Lublin był najlepszy, a w których wypadł fatalnie? Sprawdzamy.

Miasta najmniej i najbardziej kolizyjne

Jakie miasta okazały się najbardziej bezpieczne dla kierowców? W tej dziedzinie zwycięzcami są: Radom oraz Wrocław, które zajęły pierwsze miejsce w swoich kategoriach. Za bezpieczne miasta można także przyjąć Kielce, Białystok, Gdańsk, Szczecin oraz Łódź. Na miano najbardziej kolizyjnych miast w Polsce zasługują: Warszawa, Lublin, Katowice oraz Rzeszów.

Najmniej i najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Na początek warto przyjrzeć się średnim prędkościom w centrach miast (dane przedstawiają średnią prędkość pojazdów poruszających się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 21). W przypadku dużych miast najszybciej jeździło się w Gdańsku i Lublinie (średnia wyniosła 31 km/h), a także Warszawie (29 km/h). Dla porównania najgorzej było w Krakowie, gdzie samochody poruszały się ze średnią prędkością wynoszącą zaledwie 24 km/h.

Wyniki wywracają się do góry nogami, gdy weźmie się pod uwagę średnią prędkość jazdy notowaną od centrum do granic miasta. W przypadku dużych miast dwa najlepsze rezultaty uzyskały: Szczecin (43 km/h) oraz Lublin (42 km/h). W czterech miastach wynik wynosił dokładnie tyle samo, czyli 41 km/h. Dotyczy to Warszawy, Łodzi, Poznania i Gdańska. Najwolniej jeździło się po Wrocławiu oraz Krakowie.

Ceny wymiany opon różnią się w zależności od miasta?

Aby to sprawdzić porównany został koszt wymiany jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16. Okazało się, że wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców najniższe ceny są w Lublinie, gdzie za taką usługę należało zapłacić średnio 20,14 zł. Wyróżnić należy również Bydgoszcz (22,89 zł), gdzie było dużo taniej niż w Gdańsku (24,75 zł), który znalazł się na trzecim miejscu.

Parkowanie w centrum miasta

W większych miastach parkingi potrafią przyprawić mieszkańców o prawdziwy ból głowy. Najmniej mogą na to narzekać w Szczecinie, bo stolica województwa zachodniopomorskiego trzeci rok z rzędu zwyciężyła w tej kategorii. Kluczem do sukcesu okazuje się najniższa średnia cena za godzinę – 2,43 zł, a także udogodnienia dla motocyklistów oraz osób mieszkających wewnątrz płatnych stref. Lublina w tej kategorii zajął 3. miejsce z wynikiem – 2,89 zł.

Najtańsze ubezpieczenie OC

Żaden kierowca nie ucieknie przed opłatą za OC, ponieważ jest ono obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. Stawka jaką przychodzi nam zapłacić za ubezpieczenie, zależy od wielu czynników, m.in.: modelu auta, historii jego właściciela oraz miejsca zamieszkania.

Wśród metropolii powyżej 300 tysięcy mieszkańców zmiany w stosunku do zeszłego roku są jedynie kosmetyczne. Najtańsze OC ponownie oferowano w Lublinie (536 zł), a w pierwszej trójce zmieściły się także Kraków (599 zł) i Bydgoszcz (611 zł). Natomiast najdrożej za ubezpieczenie płaci się we Wrocławiu, gdzie średnia oferta w naszej symulacji wyniosła aż 723 zł.

Ceny paliw

Ceny paliwa na polskich stacjach to loteria, w których często trudno doszukać się logiki. Niemniej jednak, porównanie średnich kwot, jakie przyszło zapłacić kierowcom za litr w poszczególnych miastach pozwoli nam wyłonić miejsca najbardziej ekonomiczne dla użytkowników aut.

Różnice nie okazały się duże, zazwyczaj odchyły w cenach nie przekraczała kilku groszy na litrze. W pierwszej grupie najtaniej było w Łodzi, Lublinie oraz Poznaniu. Natomiast lepiej omijać stacje w Bydgoszczy oraz Krakowie. Jednak statystycznie najdroższej było w Warszawie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Niestety muszę powiedzieć o moim mieście że nie jest przyjezdnym i miłym miastem nie mogę się pogodzić z tym jak ludzie się zmieniają będąc obywatelem Polski i Lublinianinem jestem rozczarowany władzami samorządu urzędnikami co władza i pieniądze mogą zrobić z człowieka zero kompletne zero brak kultury a prezydent i jego pachołki to woła o pomstę do nieba jak można tych ludzi dopuścić do władzy że wszystko co się rusza to sprzedać za grosze aby na tym zarobić pod siebie jestem kilka lat u siebie i włosy jerzą się tragiczne