Nigdy wcześniej w obszarze cyberbezpieczeństwa nie toczyła się tak otwarta wojna pomiędzy obiema stronami komputera. Wydaje się, że kwestia zabezpieczeń systemu oprogramowania w większości instytucji i firm została rozwiązana w oparciu o najlepsze dostępne na rynku antywirusy. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku użytkowników indywidualnych, którzy bardzo często bagatelizują problem i albo korzystają z antywirusów darmowych, dostępnych w cyberprzestrzeni, albo rezygnują z nich całkowicie.
Czym są antywirusy?
Programy antywirusowe, tzw. antywirusy, to zwykle zbiory wielu różnych programów, które mają chronić nasze komputery przed cyberatakiem z zewnątrz. Antywirusy skonstruowane są w taki sposób, by znajdujące się w nich monitory plików i skanery, w sposób mobilny, nieustanie badały zawartość pamięci komputera, wszystkich nośników zewnętrznych do niego podłączanych oraz konkretne pliki wskazywane przez użytkownika lub system.
Nowoczesne antywirusy analizują zawartość przeglądanych przez użytkownika stron internetowych i natychmiast reagują, gdy znajdą tam zagrożenie dla komputera. Z jednej strony informują użytkownika, iż dana strona jest niebezpieczna dla systemu komputerowego a z drugiej strony niezależnie ją blokują. Antywirusy nie tylko analizują strony internetowe, do których sięga użytkownik komputera, ale i jego pocztę, weryfikując napływające pliki.
Korzyści wynikające z zainstalowania antywirusa wydają się być bezsporne, chociaż niektóre systemy operacyjne wyposażone są na etapie produkcji w zapory i programy antywirusowe.
Kupić antywirusa czy korzystać z darmowego?
Największym powodzeniem wśród odbiorców indywidualnych cieszą się pakiety antywirusowe dostępne za darmo. Chronią one jednak komputery osobiste w ograniczonym stopniu. Użytkownicy z nich korzystający, otrzymują zwykle tylko opcję ochrony, która jest nieodpłatna. Te same systemy oferują opcjonalną usługę ochrony, która zabezpiecza w pełni komputer, ale też kosztuje.
Darmowe antywirusy spełniają swoje zadanie, ale w dłuższym okresie czasu, przy nieograniczonym dostępie do internetu, lepszym rozwiązaniem są zawsze antywirusy płatne. Dlatego im większa aktywność użytkownika i więcej godzin spędzonych przed komputerem, tym bardziej świadomie należy wybierać systemy antywirusowe opiekujące się komputerem. Płatne antywirusy posiadają mnóstwo zabezpieczeń i poszerzają w ten sposób swobodę poruszania się w internecie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że żaden z rodzajów antywirusa nie zwalnia użytkownika z zachowania ostrożności.
Antywirusy i aktualizacje
Antywirusy, najczęściej w sposób systemowy, podlegają stałym aktualizacjom, reagującym na zmiany zachodzące w cyberprzestrzeni. Czasem jednak to użytkownik decyduje o kolejnej aktualizacji i nie wolno o tym zapomnieć. Jeżeli system antywirusowy zaktualizował swoją zawartość, zwykle informuje o tym użytkownika. Dzięki temu otrzymuje on na bieżąco zarówno informacje o aktualizacjach jak i o każdorazowej reakcji antywirusa na zaistniałe zagrożenie.
WASZE KOMENTARZE