Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą?

Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą
Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą

Nigdy wcześniej w obszarze cyberbezpieczeństwa nie toczyła się tak otwarta wojna pomiędzy obiema stronami komputera. Wydaje się, że kwestia zabezpieczeń systemu oprogramowania w większości instytucji i firm została rozwiązana w oparciu o najlepsze dostępne na rynku antywirusy. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku użytkowników indywidualnych, którzy bardzo często bagatelizują problem i albo korzystają z antywirusów darmowych, dostępnych w cyberprzestrzeni, albo rezygnują z nich całkowicie.

Czym są antywirusy?

Programy antywirusowe, tzw. antywirusy, to zwykle zbiory wielu różnych programów, które mają chronić nasze komputery przed cyberatakiem z zewnątrz. Antywirusy skonstruowane są w taki sposób, by znajdujące się w nich monitory plików i skanery, w sposób mobilny, nieustanie badały zawartość pamięci komputera, wszystkich nośników zewnętrznych do niego podłączanych oraz konkretne pliki wskazywane przez użytkownika lub system. 

Nowoczesne antywirusy analizują zawartość przeglądanych przez użytkownika stron internetowych i natychmiast reagują, gdy znajdą tam zagrożenie dla komputera. Z jednej strony informują użytkownika, iż dana strona jest niebezpieczna dla systemu komputerowego a z drugiej strony niezależnie ją blokują. Antywirusy nie tylko analizują strony internetowe, do których sięga użytkownik komputera, ale i jego pocztę, weryfikując napływające pliki. 

Korzyści wynikające z zainstalowania antywirusa wydają się być bezsporne, chociaż niektóre systemy operacyjne wyposażone są na etapie produkcji w zapory i programy antywirusowe. 

Kupić antywirusa czy korzystać z darmowego?

Największym powodzeniem wśród odbiorców indywidualnych cieszą się pakiety antywirusowe dostępne za darmo. Chronią one jednak komputery osobiste w ograniczonym stopniu. Użytkownicy z nich korzystający, otrzymują zwykle tylko opcję ochrony, która jest nieodpłatna. Te same systemy oferują  opcjonalną usługę ochrony, która zabezpiecza w pełni komputer, ale też kosztuje. 

Darmowe antywirusy spełniają swoje zadanie, ale w dłuższym okresie czasu, przy nieograniczonym dostępie do internetu, lepszym rozwiązaniem są zawsze antywirusy płatne. Dlatego im większa aktywność użytkownika i więcej godzin spędzonych przed komputerem, tym bardziej świadomie należy wybierać systemy antywirusowe opiekujące się komputerem. Płatne antywirusy posiadają mnóstwo zabezpieczeń i poszerzają w ten sposób swobodę poruszania się w internecie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że żaden z rodzajów antywirusa nie zwalnia użytkownika z zachowania ostrożności. 

Antywirusy i aktualizacje

Antywirusy, najczęściej w sposób systemowy, podlegają stałym aktualizacjom, reagującym na zmiany zachodzące w cyberprzestrzeni. Czasem jednak to użytkownik decyduje o kolejnej aktualizacji i nie wolno o tym zapomnieć. Jeżeli system antywirusowy zaktualizował swoją zawartość, zwykle informuje o tym użytkownika. Dzięki temu otrzymuje on na bieżąco zarówno informacje o aktualizacjach jak i o każdorazowej reakcji antywirusa na zaistniałe zagrożenie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.