Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze? – debata oksfordzka

Kamień z napisem Cooperative na dłoni
fot. Miasto Lublin

„Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze?” – na taki temat wypowie się młodzież podczas debaty oksfordzkiej, która odbędzie się w Ratuszu w środę, 20 grudnia.

Cel przeprowadzenia debaty

– Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży w 2023 roku jest idealnym miejscem do przeprowadzenia debaty, której celem jest zwrócenie uwagi na pomysł zwiększenia podmiotowości młodszych grup obywateli. Pomysł obniżenia wieku wyborczego rozgrzewa opinię publiczną, a stanowiska w tej sprawie są przeciwstawne. Dlatego zdanie samej zainteresowanej młodzieży jest dla nas bardzo ważne i nie mogło zabraknąć tego tematu w działaniach podejmowanych w naszym mieście. Dziękuję Fundacji Future for Europe za inicjatywę, serdecznie witam wszystkich uczestników debaty, w tym młodych gości z Kielc, a wszystkim życzę dyskusji na jak najwyższym poziomie retoryki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Kto weźmie udział w debacie?

W debacie oksfordzkiej wezmą udział dwie drużyny 16-latków z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Koordynatorem dyskusji będzie radny Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Drużyny liczące po 6 osób z kapitanem debatować będą w dwóch rundach. O wyborze stron zdecydował już rzut monetą w losowaniu. Lubelska młodzież będzie bronić tezy, że 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze, natomiast młodzież z Kielc będzie w opozycji.

– Impulsem do przeprowadzenia debaty była rezolucja Parlamentu Europejskiego z 3 maja 2022 r., w której zaapelowano do wszystkich państw członkowskich o stworzenie szansy głosowania 16-latkom w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Przed rezolucją były trzy takie państwa Austria, Belgia i Malta, w ubiegłym roku dołączyły także Niemcy. W sytuacji, w której działania Unii Europejskiej sięgają horyzontu 2050 roku, trudno nie myśleć o włączaniu młodego pokolenia w proces decyzyjny, którego skutki ta właśnie młodzież będzie odczuwać najmocniej – mówi dr Bartłomiej Zapała, Prezes Fundacji Future for Europe.

Organizatorami debaty oksfordzkiej w Lublinie są Fundacja Future for Europe oraz Młodzieżowa Rada Miasta Lublin.

Debata oksfordzka nt. „Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze?” odbędzie się jutro (środa, 20 grudnia) o godz. 11.30 w w sali nr 3 w Ratuszu, pl. Łokietka 1.

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.