Ważny temat? Prześlij newsa!

Częściowe zaćmienie księżyca – niezwykły seans na niebie! Kiedy warto obserować niebo? Podpowiadamy!

Spotted Lublin

28 Października będzie miało miejsce częściowe zaćmienie naszego naturalnego satelity. Srebrny glob zmieni swoją barwę i zaszczyci nas pięknymi widokami. Tarcza księżyca zacznie wchodzić w cień ziemi, a naszym oczom ukaże się wyjątkowy widok. Następna taka szansa za prawie dwa lata. Czym jest Zaćmienie Księżyca – kiedy je obserwować Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które występuje, […]

Zółty Księżyc

Zaćmienie Księżyca nad Warszawą z 16 Maja 2022. Jest to początkowa faza gdzie to Księżyc wchodzi w półcień Ziemi | fot. Mateusz Wiśniewski

28 Października będzie miało miejsce częściowe zaćmienie naszego naturalnego satelity. Srebrny glob zmieni swoją barwę i zaszczyci nas pięknymi widokami. Tarcza księżyca zacznie wchodzić w cień ziemi, a naszym oczom ukaże się wyjątkowy widok. Następna taka szansa za prawie dwa lata.

Czym jest Zaćmienie Księżyca – kiedy je obserwować

Księżyc na niebie
Symulacja zaćmienia w programie Stellarium.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które występuje, gdy Ziemia znajdzie się w prostej linii między Słońcem a Księżycem. Wówczas cień Ziemi rzucany jest bezpośrednio na tarczę naszego satelity.

Fazy księżyca grafika
Fazy księżyca podczas zaćmienia. | źródło uw.edu.pl/

Tego dnia Księżyc wzejdzie o godzinie 16:57. O godzinie 20:02 rozpocznie się półcieniowa faza zaćmienia. Na początku zmiana jasności będzie bardzo subtelna i niezauważalna, ale wraz z postępem zaćmienia Księżyc będzie stawał się ciemniejszy. O godzinie 21:35 rozpocznie się faza częściowa. Wtedy to na południową część Księżyca zacznie nachodzić pełny cień Ziemi. Maksimum fazy częściowej nastąpi o godzinie 22:14 i Ziemia swoim cieniem zasłoni 12% tarczy Księżyca. Następnie faza częściowa skończy się o godzinie 22:52, a faza półcieniowa o godzinie 00:26, kończąc tym samym całe zaćmienie.

Częściowe zaćmienie księżyca w Lublinie w 2023 roku

W październiku przyjdzie nam obserwować 12% zaćmienie księżyca. Nie brzmi to jakoś spektakularnie, to mimo wszystko warto spojrzeć w niebo. Zjawiska zaćmieniowe z terenów naszego kraju należą do rzadkości. Na kolejne zaćmienie Księżyca będzie trzeba poczekać do 18 września przyszłego roku, będzie ono w mniej przystępnych godzinach 3:18-4:17. Zasłonięte zostanie tylko 8% tarczy Księżyca. Na najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z Polski będziemy musieli poczekać, aż do 7 września 2025 roku.

Podczas tej nocy Księżycowi będzie towarzyszył Jowisz. Rozpoznacie go jako wyróżniającą się dużą jasnością „gwiazdę” niedaleko Księżyca, po jego lewej stronie.

Wspólne obserwowanie zaćmienia księżyca z Gwiezdnym Przewodnikiem

Zapraszam na wspólne obserwowanie zjawiska z Placu Litewskiego. Pojawię się z teleskopem, jeśli tylko widoków nie będą zasłaniały chmury. To będzie piękne widowisko.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pełnia z zaćmieniem Księżyca często występuje w bezpośrednim sąsiedztwie z nowiem, będącym zaćmieniem Słońca. Tak też było i tym razem: 14 Października obrączkowe zaćmienie Słońca oglądali mieszkańcy Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Panamy.

Artykuł powstał przy współpracy z Krzysztofem Filipskim — lokalnym pasjonatem astronomii.

Podpis autora artykułu

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check