Czarcia łapa i spotkanie z Węgrami- szykuje się niezwykły weekend

05.04.2007 LUBLIN ZAMEK LUBELSKI MUZEUM NA ZAMKU CZARCIA LAPA KTORA WEDLUG LEGENDY ZOSTALA ODCISNIETA PRZEZ DIABLA W 1578 ROKU FOT.RAFAL MICHALOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: DIABEL SZATAN LEGENDA WIERZENIA CZART

Już w ten weekend czekają na nas dwie niezwykle ciekawe atrakcje. Dowiemy się między innymi, że miejskie legendy, to nie tylko czarcia łapa i kamień nieszczęść, a także sprawdzimy ile jest prawdy w powiedzeniu, że „Polak i Węgier to dwa bratanki”. Pierwszy weekend jesieni zachęca do wyjścia z domu. 

Lublin wielu osobom kojarzy się z legendą o czarciej łapie. Owszem, to chyba najbardziej znana opowieść związana z miastem, jednak będzie się można przekonać, że niejedyna. Jeżeli ktoś stwierdzi, że miejskie opowieści ma w małym palcu, to będzie mógł skierować swoją uwagę na równie ciekawe wydarzenie z cyklu „Spotkania z Kulturami Świata”. Tu, zapozna się z historią i zwyczajami prosto z Węgier.

Dawno, dawno temu…

W sobotę Stare Miasto zamieni się w jedną wielką opowieść o Lublinie. Zainteresowani przeniosą się w świat minionych epok, tj. średniowiecze, renesans czy barok, aż do czasów bardziej współczesnych, by poznać co dokładnie działo się wtedy w mieście i co wiadomo o tym dzisiaj. Odkrytych zostanie wiele tajemnic, a przybyli będą z pewnością zaskoczeni zdobytą wiedzą. Urozmaiceń nie zabraknie, bo przygotowano także spektakle i przedstawienia na bazie miejskich opowieści. Poszukiwacze przygód będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie dawnych mieszczan, a fani emocji z dreszczykiem mogą sprawdzić w Archiwum Kryminalnym jak spiskowano w okresie międzywojennym. W programie przewidziano także grę miejską oraz warsztaty dawnych tańców. Milusińscy będą zachwyceni cyklem zabaw, które przygotowano w oparciu o miejskie legendy i życie ich bohaterów. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia, a program do pobrania na stronie miasta.

Polak – Węgier dwa bratanki

W sobotę i niedzielę będziemy mogli zapoznać się z historią, kulturą oraz tradycją Węgier. Ten mały kraj w Europie Środkowej jest znany głównie z pięknej stolicy- Budapesztu,  turystycznego Hajduszoboszlo czy jeziora Balaton. Podczas weekendu dowiedzieć się będzie można o wielu innych atrakcjach, czekających na turystów na Węgrzech. Przede wszystkim poznamy jakie związki historyczne łączą Polskę i Lublin z tym krajem. Posłuchamy węgierskiej muzyki, a że „do odważnych świat należy”, to takowi będą mogli spróbować swoich sił w czardaszu, narodowym tańcu Węgier. Nie może zabraknąć węgierskiej kuchni, znanej   z gulaszu, langosza czy leczo. Będzie radośnie i smacznie. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia przez cały weekend, a po szczegółowe informacje można sięgnąć, klikając w link.

Zachęcamy, żeby  w najbliższy weekend uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach. Na festiwalu legend z pewnością dowiemy się czegoś nowego o dawnym Lublinie, a przy okazji „Spotkań z kulturami świata” będziemy mogli zasmakować najlepszych i najpopularniejszych węgierskich potraw. A potem już tylko zabawa w rytm czardasza. Mimo wietrznej aury na zewnątrz, nie będzie wiało nudą w przestrzeni miejskiej.

(fot.lubelskiemuzeum.pl)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.