Coraz więcej tatusiów korzysta z urlopów rodzicielskich. Mamy najnowsze dane z województwa lubelskiego

Ojciec z małą córeczką
Ojciec z małą córeczką | fot. Adobe Stock

Od 2023 roku tatusiowie chętniej korzystają z urlopu rodzicielskiego. Dane ZUS pokazują już skutki wprowadzenia dodatkowej części urlopu na nowonarodzone dziecko, którą może wykorzystać tylko drugi rodzic.

Więcej ojców na urlopie rodzicielskim

Urlop rodzicielski jest na równi dla mamy i taty. Mogą się nim elastycznie dzielić. Z danych ZUS wynika, że w praktyce ojcowie niezwykle rzadko sięgali po ten urlop i najczęściej w całości przejmowała go mama. W 2022 roku 3,7 tys. ojców w Polsce skorzystało w jakimś wymiarze z rodzicielskiego, co stanowiło zaledwie 1 proc. uprawnionych.

Od kwietnia 2023 roku urlop rodzicielski trwa o dziewięć tygodni dłużej (41 tygodni po narodzinach jednego dziecka lub 43 tygodnie w przypadku narodzin wieloraczków). Te dodatkowe dziewięć tygodni może wykorzystać tylko drugi rodzic, inaczej przepadają.

Dane ZUS pokazują, że ta zmiana już nieco zaktywizowała ojców w opiece nad dziećmi. Na urlopie rodzicielskim było w ubiegłym roku 19 tys. tatusiów. Jeszcze lepiej może być w tym roku, bo tylko do kwietnia na rodzicielskim było 13,8 tys. ojców. To już ponad 7 proc. uprawnionych.

Jak wygląda sytuacja w województwie lubelskim? Mamy najnowsze dane!

W województwie lubelskim trend w opiece jest na podobnym poziomie. Coraz więcej mężczyzn bierze urlop rodzicielski. W 2022 roku na takim urlopie było tylko 146 panów, mniej niż 1 proc. uprawnionych. Rok później już 812 ojców (prawie 5 proc.), a od stycznia do kwietnia tego roku – 611 ojców (6,4 proc.).

Nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego

Ubiegłoroczne zmiany w urlopie rodzicielskim to wynik wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy work-life balance. Pierwsza ze zmian to wspomniane 9 tygodni rodzicielskiego, których nie można przenieść na drugiego opiekuna.

Druga polega na tym, że prawo do urlopu rodzicielskiego dla taty nie zależy już od tego, czy mama była zatrudniona. To ważna zmiana, która powoduje, że prawo traktuje ojca jako niezależnego opiekuna dziecka.

Nowelizacja Kodeksu pracy skróciła też czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego, który służy przede wszystkim opiece nad mamą i dzieckiem po porodzie. To świadczenie tata musi wykorzystać do końca pierwszego roku życia dziecka. Urlop ojcowski nadal trwa dwa tygodnie i jest w 100 proc. płatny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.