Coraz bliżej szczepienia Polaków na Covid-19. „Będą one darmowe i dobrowolne”

szczepienie szczepionka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

„Polska podpisała odpowiednie umowy z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szczepionka na Covid-19 – dla kogo w pierwszej kolejności?

W pierwszej kolejności ze szczepionek będą mogły skorzystać pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby, które wspomagają walkę z Covid-19 – m.in. policja i wojsko.

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Jak będzie wyglądał?

1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.

3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

W piątek 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:

  • stacjonarnie w placówkach POZ;
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

„Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. Ale zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców” – mówił szef rządu.

Koszt zakupu szczepionki na Covid-19 to od 5 do 10 mld zł, w zależności od tego, ile szczepionek dodatkowo zostanie zakupionych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.