Co z budową skateparku w Lublinie? Projekt jest, pieniędzy brak

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

O kolejny rok trzeba przełożyć budowę skateparku na Rusałce. Wszystko przez brak zarezerwowanych na ten cel środków, mimo że projekt zgarnął w ramach Budżetu Obywatelskiego kwotę 1,4 mln zł.

– Z uwagi na tak późne zakończenie prac projektowych zapadła decyzja, aby nie zabezpieczać bezpośrednio w budżecie miasta środków na realizację projektu. Środki na inwestycje mają pochodzić z ewentualnych oszczędności na innych inwestycjach – wyjaśnia Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza.

Mowa tu o budowie skateparku na Rusałce, który ma być realizowany w ramach zwycięskiego projektu D-31, który zdobył 4250 głosów, w drugiej edycji budżetu obywatelskiego Lublina (trzy lata temu).

Skąd takie opóźnienie?

– Prace projektowe, w tym w głównej mierze uzgodnienia ze środowiskami stojącymi za projektem, zakończyły się dopiero pod koniec 2017 r. Problemem były także nieuregulowane stany prawne nieruchomości i zagrożenia zwrotowe – tłumaczy Joanna Bobowska.

Czytaj także: Skatepark w Lublinie dopiero w 2018 r. Dobiegają końca prace projektowe

O budowę skateparku na Rusałce dopominają się lubelscy deskorolkarze, rolkarze i użytkownicy rowerów BMX. Po wielu konsultacjach, projekt skateparku został zakończony. – Jest kompromisem pomiędzy różnymi aktywnościami jakie będą na tym terenie realizowane – mówi Bobowska.

Co znajdziemy w skateparku na Rusałce?

Zakres projektu skateparku obejmuje budowę boiska do streetballu i skateparku z urządzeniami terenowymi, oświetleniem i monitoringiem oraz obiektami małej architektury. Budowa skateparku obejmuje wykonanie płyty żelbetowej wraz z przeszkodami. Teren skateparku ma dostęp do drogi publicznej – ulicy Rusałka – poprzez istniejący zjazd.

– Zaprojektowana została płyta skateparku o nieregularnym kształcie. Kształt, forma oraz wielkość projektowanego placu i przeszkód zostały dostosowane do istniejącego terenu – dodaje.

Projekt przewiduje utwardzenie nawierzchni w formie płyty żelbetowej oraz monolitycznych przeszkód przystosowanych do jazdy po nich na rolkach i deskorolkach. Płyta posiada stały spadek co ułatwia zachowanie płynności jazdy oraz umożliwia odprowadzenie wód opadowych na teren nieutwardzony. Z zagłębionej przeszkody -bowl- woda będzie odprowadzana do kanalizacji deszczowej.

W południowej części terenu zaprojektowane jest boisko do streetballu kompozycyjnie połączone ze skateparkiem. Obiekt będzie dodatkowo wyposażony w stojaki na rowery oraz kosz do koszykówki.

Projekt przewiduje demontaż istniejącego ogrodzenia, dwóch słupów stalowych oraz istniejącej na fragmencie terenu nawierzchni asfaltowej. Powierzchnia terenu objętego projektem – 3 864 m2; powierzchnia płyty skateparku – 1 150 m2; powierzchnia boiska do streetballu – 347 m2.

Kiedy koparki wjadą na teren przyszłego skateparku?

– Przewidywany koszt to około 1,2 mln zł. Na tę chwilę takich środków nie ma, będziemy chcieli wpisać je do przyszłorocznego budżetu i ogłosić przetarg na wykonanie – mówi Joanna Bobowska.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.