Co warto wiedzieć o kostce brukowej i płytach betonowych?

Układanie kostki brukowej
Układanie kostki brukowej

Kostki brukowe i płyty betonowe, stały się najpopularniejszym materiałem do wykańczania nawierzchni w przydomowych ogrodach oraz w przestrzeniach publicznych, ze względu na swoje właściwości techniczne i modny design. Uniwersalne, modne i designerskie. Takie są właśnie kostki brukowe i płyty betonowe.

Dobierz grubość kostki do lokalizacji 

Bardzo ważną kwestią, gdy decydujemy się na wykonanie podjazdu czy tarasu z kostki lub płyty betonowej jest odpowiedni dobór jej grubości do miejsca i sposobu użytkowania. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta. Im grubsze są elementy, tym większa wytrzymałość nawierzchni na obciążenia. Dlatego do zastosowań na tarasie i przeznaczonych do ruchu pieszego ścieżkach w ogrodzie można z powodzeniem zastosować prefabrykaty betonowe o grubości poniżej 6 cm.

Jednak w przypadku, gdy po nawierzchni będą się poruszać od czasu do czasu pojazdy osobowe – grubość elementów betonowych powinna wynosić ok. 6 cm. Jeśli natomiast ma się na niej odbywać intensywny ruch pojazdów np. jak na drogach publicznych to odpowiednie będą te o grubości 8 cm.

Jeżeli wymagana jest jeszcze większa wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, na obciążenia wywołane ruchem np. samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych czy rolniczych, rekomendowany jest wybór elementów o grubości 10 lub 12 cm.

Przeznaczenie materiałów 

Przeznaczenie płyt betonowych można w łatwy sposób sprawdzić w dokumentach płyty czy kostki brukowej czyli w tzw. deklaracjach właściwości użytkowych wyrobów, który każde producent udostępnia. Zasada doboru grubości kostki do konkretnych obciążeń nie wyklucza zastosowania elementów o większej grubości w miejscach, gdzie poruszają się ludzie lub lżejsze pojazdy. Nie działa to jednak w drugim kierunku, ponieważ w ten sposób możemy zaryzykować trwałe uszkodzenie lub pękanie betonowej nawierzchni. Dobór odpowiedniej grubości to aspekt, na który mamy wpływ, dlatego nie warto ryzykować, kierując się przy wyborze tylko i wyłącznie naszym zmysłem aranżacyjnym.

Spękania, wykwity, mchy i różnice kolorystyczne

układanie płyt betonowych

Czasem może się tak zdarzyć, że mimo profesjonalnego wykonania i ułożenia nawierzchni z kostki brukowej, pojawiają się mchy, czy wykwity. Nie jest to nic złego i nie powinniśmy się martwić. Wykwity mogą się ukazać nawet po ułożeniu kostki brukowej. Jest to wynik naturalnych procesów chemicznych zachodzących w wapnie zawartym w cemencie. Biały osad to węglan wapnia, który pod wpływem wody deszczowej i dwutlenku węgla stopniowo zaczyna zmieniać się w wodorowęglan wapnia i rozpuszcza się, spływając następnie z wodą opadową. Czasami proces ten może potrwać nieco dłużej, niemniej jednak nie ma on negatywnego wpływu na właściwości techniczne nawierzchni i nie jest uznawany za wadę produktu.

Bardzo podobna sytuacja może pojawić się z włosowatymi mikropęknięciami na powierzchni kostek brukowych i płyt betonowych, które można zaobserwować po deszczu, na schnącej nawierzchni. Zjawisko to spowodowane jest naturalnym skurczem, zachodzącym podczas procesu wiązania cementu.

Kolejną kwestią, która może budzić zdziwienie przy układaniu nawierzchni z kostek i płyt betonowych, mogą być różnice kolorystyczne pomiędzy poszczególnymi partiami materiału. Różnice kolorystyczne mogą się pojawić ze względu na dużą zmienność kolorystyczną surowców, z których zbudowane są prefabrykaty betonowe, czyli piasku, żwiru i cementu. Aby tego uniknąć, należy układać nawierzchnię z co najmniej trzech naraz. Mieszanie kostek pozwala uzyskać jednolity wygląd nawierzchni i uniknąć wielobarwności w wyznaczonych miejscach, dzięki czemu wygląda ona naturalnie i efektownie.

Perfekcyjna kostka brukowa

Bardzo istotny aspekt, już po ułożeniu kostki brukowej, jest prawidłowa jej pielęgnacja i utrzymanie w czystości. Wymaga to jednak nieco regularności z naszej strony.

chodnik z kostki brukowej

Ułożenie kostki brukowej lub kamienia naturalnego, to dopiero pierwszy etap związany z utwardzeniem nawierzchni j jej użytkowaniem. Bardzo wielu inwestorów i wykonawców zwraca uwagę na konieczność impregnacji wybranego przez nas materiału oraz fugi do kostki brukowej. Użytkowanie podjazdu wiąże się z ryzykiem występowania zabrudzeń i koniecznością mycia. Piasek może się wypłukiwać i zostawiać nieestetyczne ślady na kostce brukowej. Wiele osób zastanawia się więc czy istnieje sposób na fugowanie kostki, który nie pozostawiają bałaganu po porządkowaniu podjazdu. W tym artykule opowiem nieco więcej o różnicach, jakie można zauważyć w użytkowaniu fugi epoksydowej oraz tradycyjnych materiałów wykorzystywanych do spoinowania bruku. 

Fugowanie spoin pomiędzy kostką brukową – dlaczego jest tak ważne?

Wielokrotnie powtarzamy, że spoinowanie jest jednym z najważniejszych etapów utwardzania nawierzchni. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie szerokość spoin i ich odpowiednie zabezpieczenie ma ogromny wpływ na dalsze użytkowanie kostki lub kamienia. Opiszę to w kilku zdaniach. Przejeżdżając samochodem lub chodząc po nawierzchni ułożonej z kostki brukowej, wywieramy na nią nacisk. Ta pod wpływem ciężaru pracuje i przesuwa się. Jeżeli spoiny pomiędzy poszczególnymi elementami są zbyt wąskie, może dochodzi do mechanicznego uszkodzenia. Krawędzie będą się rysować i odpryskiwać, a sama nawierzchnia zacznie się krzywić. Zbyt szerokie spoiny spowodują, że materiał nie będzie pracował jako całość. Pod wpływem nacisku, przesuwać się będą tylko pojedyncze egzemplarze, co może być bardzo niebezpieczne. Dodatkowo kostka brukowa w tych miejscach również może się wykrzywiać i powodować nierówności. Jaka więc powinna być idealna szerokość spoin? Najczęściej mówi się o tym, że jest to od 2,5 mm do 3,5 mm w zależności od stosowanej kostki brukowej i materiału do fugowania. Nie bez znaczenia jest również sposób użytkowania nawierzchni. Jeżeli układamy kostkę lub kamień na podjeździe, to spoina powinna być szersza. Przestrzeń użytkowana tylko przez pieszych może być wyposażona w węższe spoiny.

Metody spoinowania kostki brukowej 

Tradycyjne i nowoczesne metody spoinowania różnią się od siebie również w zakresie odporności na zabrudzenia. To właśnie jeden z elementów, które warto porównywać przy wyborze odpowiedniego materiału. Nieco więcej opowiem na ten temat w dalszej części artykułu. Pamiętajmy, że jeszcze do niedawna, jedną z najpopularniejszych metod fugowania było zasypanie szczelin płukanym piaskiem lub mieszanką piasku z cementem. Jednak ich właściwości sprawiły, że z czasem sprawiają więcej kłopotów niż korzyści. Męczące porastanie chwastami, ciągłe wypłukiwanie piasku ze spoin jak i brudna kostka brukowa czy też zabrudzony taras po każdym deszczu stały się utrapieniem wielu właścicieli domów jednorodzinnych i na dużych powierzchniach wyłożonych brukiem.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie fugi do kostki brukowej, która znacznie wyróżnia się na tle innych metod. Dzięki swoim właściwościom uznawana jest za rozwiązanie długotrwałe i dobrze sprawdzające się zarówno przy podjeździe jak i terenie wokół domu, alejek czy większych powierzchni przemysłowych.

Fuga tradycyjna a epoksydowa – porównanie właściwości

Wiele osób decyduje się na zastosowanie tradycyjnej fugi bez zastanowienia. Już na etapie projektowania podjazdu powinniśmy zdecydować, co będzie dla nas najlepsze. Dzięki temu unikniemy rozczarowania po zakończonej pracy lub po kilku miesiącach użytkowania. Pamiętajmy, że tradycyjne materiały wykorzystywane do fugowania nie są pozbawione wad i bardzo często negatywnie oddziałują na estetykę kostki brukowej. Piasek płukany i mieszanka piasku z cementem może podczas mycia brudzić powierzchnie kostki i wypłukiwać się, podobnie dzieje się, gdy na zewnątrz pada silny deszcz lub wieje wiatr. Dodatkowo obie te metody są bardzo czasochłonne, a niejednokrotnie dochodzi do tego, że musimy uzupełniać dany materiał minimum raz w roku. Tradycyjne materiały wykorzystywane do spoinowania łatwiej ulegają zabrudzeniu.

Fuga epoksydowa do kostki brukowej to rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki swoim właściwościom nie ulega wypłukiwaniu i nie brudzi przy tym powierzchni kostki brukowej. Nie kruszy się i nie zużywa. Nie musimy jej co roku uzupełniać i martwić się o wyrastające chwasty. Dodatkowo fuga żywiczna nie ulega zabrudzeniom. Dzieje się tak, ponieważ dzięki swojej budowie i właściwościom, nie pozwala na wchłanianie się żadnych substancji. Korzystanie z niej może więc przynieść nam wiele pozytywnych aspektów. 

Fuga, która nie powoduje zabrudzeń

Fuga żywiczna, to materiał, który odznacza się bardzo wieloma właściwościami. Jedną z nich jest pH, które sprawia, że w szczelinach nie będą wyrastać chwasty i mchy. Dzięki temu zarówno spoiny jak i powierzchnia kostki pozostaną czyste. Ponadto jej zastosowanie gwarantuje nam, że nie będziemy zmuszeni do uzupełniania tego materiału po każdym myciu. Fuga żywiczna nie ulega wypłukaniu i nie przepuszcza żadnej substancji. Często jest stosowana w miejscach, gdzie może dochodzić do wycieku oleju silnikowego, a więc na parkingach i przy zakładach mechanicznych, czy stacjach paliw. Jeżeli zależy nam na kostce brukowej, która będzie łatwa w utrzymaniu i nie będzie się brudzić to materiał, jakim jest fuga epoksydowa, będzie dla nas idealny.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.