Co może Ci grozić, jeżeli bierzesz tabletki na odchudzanie?

tabletki odchudzające
tabletki odchudzające

Do wiosny coraz mniej czasu a u Ciebie boczki, wystający brzuch i niska samoocena? W telewizji widzisz reklamę odchudzającego suplementu, idziesz do apteki i kupujesz. A później łykasz. I łykasz i z każdym przełknięciem wmawiasz sobie, że to pomoże. Tylko że to nie pomaga, a wręcz przeciwnie – czujesz się coraz gorzej.

 

Sprzedaż tabletek odchudzających wzrasta, a ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli dowodzi, że rynek suplementów pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to wszystkich suplementów, również tabletek na odchudzanie. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak to rzeczywiście jest z tymi tabletkami. Informacji udzieliła nam specjalistka z Centrum Edukacji Żywieniowej i Dietoterapii VitaNutrica w Lublinie.

 

Zagrożenie, jakie mogą nieść ze sobą suplementy

Po badaniach zleconych przez NIK wyszło na jaw, że wiele z suplementów, które sprzedawane są zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich czy internecie nie wykazują działania deklarowanego przez producentów. W wielu przypadkach producenci tych preparatów wykorzystują triki reklamowe i naciągają prawdę, żeby podnieść poziom sprzedaży. Tylko że w grę wchodzi tutaj ludzkie zdrowie i życie, więc zanim sięgniesz po tabletkę, zastanów się. Może Ci grozić zatrucie pokarmowe, alergia, zakażenie dróg oddechowych lub moczowych, a nawet zapalenie opon mózgowych. Jeżeli będziesz mieć więcej szczęścia, to jedyną konsekwencją będzie po prostu strata pieniędzy.

 

Preparaty sprzedawane bez recepty mogą mieć w składzie substancje psychoaktywne (o działaniu podobnym do amfetaminy) albo chorobotwórcze bakterie. Niestety prawo nie reguluje odpowiednio norm produkcji suplementów. Nie są one dokładnie badane pod kątem wpływu na ludzki organizm, dlatego nikt nie jest w stanie zagwarantować, że będą działać tak, jak podano na opakowaniu.

 

– Przyjmowanie tabletek na odchudzanie jest niedopuszczalne w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych. Stąd przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu konieczne jest wykonanie badań, wykluczających m.in. choroby wątroby i nerek czy zaburzenia hormonalne. Każdy organizm jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia. Nie można wierzyć, że magiczna tabletka pomoże nam w cudowny sposób uporać się z nadwagą czy otyłością. Suplementy na odchudzanie często odwadniają organizm, co dana osoba interpretuje jako utratę masy ciała, rzadziej hamują apetyt przez obecność niedozwolonych substancji. Wydaje nam się, że chudniemy, a prawda jest inna i znacznie mniej optymistyczna – przekonuje Justyna Siwiela-Tomaszczyk z Centrum VitaNutrica.

 

Co, jeżeli nie tabletki odchudzające?

Żyjemy w czasach, w których każdy wymaga natychmiastowych efektów swoich działań. Ciągle nam się spieszy, ciągle idziemy na łatwiznę, ale nie tędy droga. Prawdą jest, że większości z nas łatwiej jest przybrać na wadze niż schudnąć. Jednak wiara w działanie tabletek odchudzających jest tak duża, że w aptekach codziennie pojawiają się tysiące kobiet i mężczyzn, którzy z chęcią wydadzą pieniądze po to, by zrujnować swoje zdrowie.

 

Sprawdzone suplementy zawierające substancje o potwierdzonym działaniu owszem mogą wspomóc odchudzanie, ale nie można ich traktować jako jedyny i uniwersalny sposób na utratę wagi. Przecież na ich opakowaniach zawsze znajduje się informacja, że optymalny efekt uzyskamy przy równoczesnym zastosowaniu diety i aktywności fizycznej. Skoro więc nie tabletki, to co?

 

– Zrównoważona, dopasowana do naszych potrzeb i upodobań dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Tym nigdy nie można sobie wyrządzić krzywdy, bo uzyskane w ten sposób efekty są nie tylko korzystne dla sylwetki i zdrowia, ale też trwałe. Wszystkich tych, którzy chcą schudnąć bezpiecznie, zapraszam do VitaNutrica przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 3/1. – dodaje Justyna Siwiela-Tomaszczyk.

 

Zgarnij rabat

Otrzymaj 30% rabatu na pierwszą konsultację podając hasło „Spotted Lublin” przy rezerwacji.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Właśnie dlatego unikam tabletek i niesprawdzonych źródeł. Mam za to fajny sklep zielarski nowoczesneziola.pl i tam zamawiam dość często jakieś ziołowe herbatki czy suplementy. z herbatek mogę polecić tę własnie na odchudzanie albo na cholesterol.