Ciemno na ulicach. Mieszkańcy: „latarnie gasną zbyt wcześnie”

Deptak w Lublinie nocą | fot. Dominik Wąsik

Rano latarnie wyłączane są za wcześnie, a wieczorem zapalają się za późno – skarżą się lublinianie. Sprawdziliśmy kto i jak decyduje o sposobie oświetlenia ulic w Lublinie.

Rano światła gasną za wcześnie, jest ciemno i niebezpiecznie

„Dlaczego oświetlenie uliczne jest wyłączane o godzinie 5:30, gdy jest jeszcze zupełnie ciemno, a włączane jest o 19, godzinę po zmroku? Proszę zapytać władze miasta co oni wyprawiają” – zwraca uwagę jeden z mieszkańców Lublina, który uważa, że rano latarnie gasną za wcześnie, a wieczorem włączane są zbyt późno. To może doskwierać, zwłaszcza gdy na niebie wiszą ciemne chmury.

Pieczę nad oświetleniem miasta sprawuje Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie.

„Oświetlenie miasta Lublin jest załączane i wyłączane w oparciu o astronomiczne wschody i zachody słońca – czyli każdego dnia o innej godzinie, np. wczoraj 4 kwietnia wyłączenie nastąpiło o godz. 5.27, a załączenie o godz. 19.28. Obowiązująca tzw. „tabela funkcjonowania oświetlenia” przewiduje, że obecnie tzn. w miesiącu kwietniu oświetlenie jest załączane wieczorem średnio ok. 23 minuty po zachodzie słońca oraz jest wyłączane rano średnio ok. 34 minuty przed wschodem słońca” – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Problem pojawia się w pochmurne dni, kiedy ciemno jest przez cały dzień. Wtedy nawet po wschodzie słońca, jeszcze długo panuje półmrok. System oświetlenia ulic nie uwzględnia nagłych zmian pogodowych np. w przypadku dużego zachmurzenia.

„Sterowanie zdecydowanej większości, bo około 98% oświetlenia Lublina odbywa się centralnie z poziomu operatora w Rejonowej Dyspozycji Mocy PGE Dystrybucja SA., który ze względu na aktualne warunki atmosferyczne ma możliwość wprowadzenia indywidualnej korekty czasu załączenia lub wyłączenia oświetlenia w granicach +/- 10 minut. Sterowanie pozostałego oświetlenia, które jest zlokalizowane w dzielnicach peryferyjnych i nie jest połączone z pozostałą częścią systemu oświetleniowego sterowanego kaskadowo, jest realizowane przez astronomiczne zegary sterujące” – informuje Justyna Góźdź.

Ile kosztuje oświetlenie Lublina?

Wydatki związane z energią elektryczną do oświetlenia miasta, czyli łączne koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji i przesyłu, wyniosły w roku 2021 ponad 11,6 mln zł, natomiast aktualny plan budżetu w tym zakresie na 2022 r. przewiduje wydatki w kwocie 12 mln zł.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „Załączyć”, szanowna pani, to znaczy doczepić coś do jakiegoś pisma, a światła to się włącza.