Ciąża Plus – pieniądze na leki dla kobiet w ciąży. Rząd szykuje kolejny program

kobieta w ciąży
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt programu „Ciąża Plus”, który wprowadza dla kobiet spodziewających się dziecka darmowe leki na na receptę.

Program „Ciąża Plus” przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży.

Zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą przyczyni się zarówno do zapewnienia zdrowia przyszłym mamom, jak i ich dzieciom. Projekt jest na etapie konsultacji” – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Program „Ciąża plus” – lista leków

Recepty na te leki (oznaczone jako leki „C”) wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką.

Suplementy diety i inne środki dostępne w aptekach bez recepty nie mają być refundowane.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

Program „Ciąża Plus” ma kosztować rocznie ok. 20 mln zł. W porównaniu z projektami takimi jak 500 plus, które kosztują ok. 20 miliardów złotych, „Ciąża Plus” wydaje się więc mało kosztownym pomysłem.

>> Ile ważna jest recepta? Co zrobić, gdy recepta traci ważność?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.