Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt programu „Ciąża Plus”, który wprowadza dla kobiet spodziewających się dziecka darmowe leki na na receptę.
Program „Ciąża Plus” przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży.
„Zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą przyczyni się zarówno do zapewnienia zdrowia przyszłym mamom, jak i ich dzieciom. Projekt jest na etapie konsultacji” – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
Program „Ciąża plus” – lista leków
Recepty na te leki (oznaczone jako leki „C”) wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką.
Suplementy diety i inne środki dostępne w aptekach bez recepty nie mają być refundowane.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.
Program „Ciąża Plus” ma kosztować rocznie ok. 20 mln zł. W porównaniu z projektami takimi jak 500 plus, które kosztują ok. 20 miliardów złotych, „Ciąża Plus” wydaje się więc mało kosztownym pomysłem.
>> Ile ważna jest recepta? Co zrobić, gdy recepta traci ważność?
Dodaj swój komentarz