CEPiK 2.0 opóźniony. Duże zmiany w prawach jazdy znowu przełożone

WORD LUBLIN EGZAMIN
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Tego można było się spodziewać. Wprowadzenie nowej wersji Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znowu opóźnione. CEPiK 2.0. opóźniony o półtora roku.

Prezydent RP w dniu 8 grudnia 2016 r. podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa wejście w życie systemu CEPiK 2.0 z 1 stycznia 2017 r. na 4 czerwca 2018 r.

System CEPiK 2.0 ma połączyć centralną ewidencję pojazdów, centralną ewidencję kierowców i centralną ewidencję posiadaczy kart parkingowych.

Przeprowadzony wcześniej audyt wykazał m.in. brak wszystkich komponentów infrastruktury teleinformatycznej dla przedstawicieli użytkowników systemów komunikujących się z bazą centralną.

– Po diagnozie stanu zaawansowania prac nad projektem CEPiK 2.0 zostały podjęte liczne działania zmierzające do jego zakończenia w nowym terminie ustalonym w porozumieniu z kluczowymi interesariuszami – czytamy w komunikacie.

Przesunięcie zmian oznacza m.in. opóźnienie obowiązku przechodzenia dodatkowych szkoleń przez osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy czy możliwość sprawdzenia punktów karnych przez internet.

Starosta zabierze prawo jazdy

Projekt dotyczący CEPiK 2.0. zawiera istotną zmianę, która ma wyeliminować lukę prawną. Kierowca przekraczający o 50 km/godz. dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na trzy miesiące, ale..

Obecnie zatrzymanie dokumentu jest możliwe tylko podczas kontroli drogowej, dlatego niektórzy kierowcy powołują się w jej trakcie na… brak dokumentu.

Zgodnie z projektem, starosta będzie mógł rozpocząć postępowanie w sprawie zatrzymania prawa jazdy kierowcy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała dokumentu.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.