Centrum Urazowe dla Dzieci zwane w skrócie CUD-em działa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. To tam właśnie mają trafiać dzieci w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci, przy czym około połowa z nich to skutek wypadków komunikacyjnych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w 2017 r. w Polsce miało miejsce 2 822 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia, w których obrażeń doznało ponad 3 116 osób w tym wieku.
Do tego należałoby doliczyć osoby w wieku 14-18 lat oraz gros urazów związanych z upadkami, wypadkami przy uprawianiu sportu i pracach rolniczych. Dziś nieletni trafiają na SOR-y dziecięce i izby przyjęć, ale są też odsyłane do szpitali, dysponujących odpowiednimi specjalistami czy sprzętem.
Centrum Urazowe dla Dzieci w Lublinie
Od poniedziałku jednym z takich miejsc jest Centrum Urazowe dla Dzieci, które mieści się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Koszt uruchomienia centrum wyniósł 6,5 mln zł.
„Zapewniamy tu kompleksową opiekę, najwyższej klasy specjalistów i sprzęt medyczny. W momencie dotarcia takiego dziecka do nas, poddajemy go pełnej diagnostyce. Nie ma konieczności przewożenia go do innej jednostki, wszystko jest na miejscu” – powiedział Jerzy Szarecki, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Oprócz robót budowlanych, polegających na dostosowaniu i adaptacji istniejącej sali operacyjnej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, zakupiono potrzebny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, aparat rentgenowski, aparat ultrasonograficzny, aparat do znieczulenia ogólnego i sprzęt do zabiegów neurochirurgicznych.
Dodaj swój komentarz