Centrum Urazowe dla Dzieci w Lublinie oficjalnie otwarte

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Centrum Urazowe dla Dzieci zwane w skrócie CUD-em działa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. To tam właśnie mają trafiać dzieci w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci, przy czym około połowa z nich to skutek wypadków komunikacyjnych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w 2017 r. w Polsce miało miejsce 2 822 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia, w których obrażeń doznało ponad 3 116 osób w tym wieku.

Do tego należałoby doliczyć osoby w wieku 14-18 lat oraz gros urazów związanych z upadkami, wypadkami przy uprawianiu sportu i pracach rolniczych. Dziś nieletni trafiają na SOR-y dziecięce i izby przyjęć, ale są też odsyłane do szpitali, dysponujących odpowiednimi specjalistami czy sprzętem.

Centrum Urazowe dla Dzieci w Lublinie

Od poniedziałku jednym z takich miejsc jest Centrum Urazowe dla Dzieci, które mieści się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Koszt uruchomienia centrum wyniósł 6,5 mln zł.

„Zapewniamy tu kompleksową opiekę, najwyższej klasy specjalistów i sprzęt medyczny. W momencie dotarcia takiego dziecka do nas, poddajemy go pełnej diagnostyce. Nie ma konieczności przewożenia go do innej jednostki, wszystko jest na miejscu” – powiedział Jerzy Szarecki, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Oprócz robót budowlanych, polegających na dostosowaniu i adaptacji istniejącej sali operacyjnej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, zakupiono potrzebny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, aparat rentgenowski, aparat ultrasonograficzny, aparat do znieczulenia ogólnego i sprzęt do zabiegów neurochirurgicznych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.