CBA zawiadamia prokuraturę po kontroli w lubelskim WORD-zie

WORD Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie złożyło zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o oddział terenowy WORD w Kraśniku.

Centralne Biuro Antykorupcyjne twierdzi, że w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego doszło do niegospodarności i wyrządzenia szkody w majątku tej instytucji. Dokładnie chodzi o sprawę dotyczącą wynajmu na potrzeby lubelskiego WORD-u nieruchomości przy ul. Urzędowskiej w Kraśniku, gdzie w tym roku jeszcze ma zacząć działać oddział terenowy WORD Kraśnik.

Przeczytaj także: Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Pierwszy egzamin na prawo jazdy w grudniu

CBA ustaliło, że ośrodek podpisał w sierpniu ubiegłego roku umowę najmu bez przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne.

„Wyłączenie stosowania ustawy Prawo Zamówień publicznych następuje tylko w przypadku nabycia lub najmu nieruchomości z gotowym już obiektem budowlanym, który nie został wykonany na polecenie zamawiającego, natomiast obiekt przy ul. Urzędowskiej 551 w Kraśniku budowany jest na zamówienie i wg wskazań WORD w Lublinie” – wyjaśnia Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

W efekcie zawarcia umowy WORD Lublin związał się na 138 miesięcy (11,5 roku) umową, z tytułu której zapłaci wynajmującemu ponad 2 miliony złotych. Ustalono, że gdyby lubelski WORD sam poprowadził prace budowlane, to ich koszt wyniósłby około 1 miliona 630 tysięcy.

Przypomnijmy, że inwestorem budowy obiektów kraśnickiego oddziału WORD jest spółka Centrum Handlowe Londyn, a budynek powstaje obok istniejącej już Galerii Handlowej Londyn.

„W trakcie kontroli ustalono ponadto, że WORD w Lublinie miał do wyboru korzystniejszą cenowo ofertę najmu nieruchomości w przypadku której kwota czynszu najmu przez cały okres trwania umowy wyniosłaby o 1 mln 364 tys. zł mniej niż kwota wynikająca z umowy, która została podpisana” – mówi T. Brodowski.

Kontrolerzy CBA wykazali także, że były dyrektor zawarł umowę najmu na nieruchomość, która nie posiada pełnowymiarowego placu manewrowego, co uniemożliwia przeprowadzanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A1, A2 i A.

Po zakończonej kontroli CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności i wyrządzenia szkody w majątku lubelskiego WORD przez byłego dyrektora. CBA poinformowało także Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie o naruszeniu przez byłego dyrektora dyscypliny finansów publicznych.

W województwie lubelskim działają cztery WORD-y: w Lublinie, w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu oraz ich filie w Puławach, Biłgoraju i Łukowie. W tym roku jeszcze ma zostać uruchomiony oddział terenowy WORD Lublin w Kraśniku.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.