Był rzepak, będą konopie włókniste. Firma z Lublina obsiała pole pomiędzy blokami na środku osiedla

Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie
Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Konopie pojawią się na jednym z pól przy ul. Jantarowej na Węglinie Południowym. Popularny rolnik z Lublina wydzierżawił pole lubelskiej firmie, która zajmuje się uprawą i przetwórstwem konopi włóknistych.

Ogrodzone pole przy ul. Jantarowej

Chodzi o pole sąsiadujące z blokami mieszkalnymi przy ul. Jantarowej na Węglinie Południowym w Lublinie. Należy ono do jednego z najpopularniejszych rolników w Polsce, który nie zdecydował się na sprzedaż ziemi deweloperom pod budowę bloków.

Zobacz także: Kombajn młócił rzepak pomiędzy blokami. Niecodzienny widok na Węglinie Południowym

Jeszcze kilka dni temu na polu rósł rzepak, lecz na początku tygodnia rzepak zaorano, a grunt został ogrodzony. Zaniepokojeni okoliczni mieszkańcy zaczęli bić na alarm. Wśród nich zaczęła krążyć plotka, iż ziemia rolnika została sprzedana deweloperowi, który zaczyna budowę bloków mieszkalnych.

Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie
Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Konopie przy ul. Jantarowej

Podczas dzisiejszej wizyty na miejscu spotkaliśmy przedstawicieli firmy Hemplab z Lublina, którzy oznajmili, że to oni wydzierżawili pole od popularnego rolnika i w tym miejscu posiali konopie włókniste. O planach dotyczących tej uprawy opowiedział nam prezes firmy Szymon Włodarczyk.

„Dzierżawimy 50 hektarów plantacji konopi włóknistych na terenie województwa lubelskiego. Niestety, najbliższa plantacja znajduje się około 40 kilometrów od siedziby naszej firmy. Na początku roku wpadliśmy na pomysł utworzenia testowej plantacji konopi włóknistych na polu przy ul. Jantarowej” – tłumaczy Szymon Włodarczyk.

Kilka dni temu 0,5 ha pole pomiędzy blokami przy ul. Jantarowej zostało wysiane konopiami, które w zależności od warunków pogodowych zaczną kiełkować po ok. 1-2 tygodni. Konopie siewne rosną na wysokość 3-4 m. Odmiana konopi włóknistych Cannabis Sativa L nie ma nic wspólnego z medyczną marihuaną, co oznacza, że nie zawiera THC i nie jest psychoaktywna.

Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie
Konopie zasiane na polu przy ul. Jantarowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Firma Hemplab uzyskała zezwolenie na uprawę wydane przez Urzędu Miasta Lublin. Urzędnicy podczas wizyty lokalnej zalecili, by firma ogrodziła teren uprawy przed niepowoływanymi osobami. Jest to uprawa testowa, a rośliny zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków. Zbiory kwiatostanów konopi odbędą się pod koniec września, a same rośliny osiągną wysokość ok. 3-4 metrów.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W upalne dni nawoził bym nawozem naturalnym, W samo południe a najlepiej w niedzielę w porze obiadowej!

  2. Jestem zainteresowany . Ile płacicie za wydzierżawienie pola ???

  3. Thc może nie ma ale mam wrażenie że do września to nie wiele im na tym polu zostanie 🤣

  4. można zakamuflować prawdziwe.. w sumie dobry sposób na firmę… tutaj niby konopie włókniste a jedna roślina na 10 będzie inna niż włóknista i handelek na lewo.

  5. Sami frajerzy , ku trawy nikt w życiu nie sadzil ..a no to stad te komentarze, powąchać i wyoierd

  6. Słyszałem o żniwach i jakoś nie mogę znaleźć możliwości zgłoszenia się do zerwania sobie ich legalnie. W telewizji widać i słychać, a na stronie nic.