Budżet obywatelski w Lublinie. 39 zwycięskich projektów do realizacji w ramach 10 edycji Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski 2024 dla Lublina
Budżet Obywatelski 2024. Wyniki Głosowania i zwycięskie projekty w Lublinie

W ramach 10 edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie, 39 ważnych dla Lublina projektów zostanie zrealizowanych. Mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w procesie decyzyjnym, a ponad 23 tys. osób wzięło udział w głosowaniu. Przyszłoroczne inwestycje będą wsparte, kwotą przekraczającą 14 mln zł z miejskiego budżetu. Z tej puli środków, 11 projektów obejmie obszary ogólnomiejskie, podczas gdy pozostałe 28 skoncentruje się na potrzebach poszczególnych dzielnic.

Poznaliśmy zwycięskie projekty do 10 edycji BO Lublina

Największe zainteresowanie wzbudziły inwestycje ogólnomiejskie.  2 466 osób zagłosowało na projekt O-27 Sportowa Berylowa. Projekt O-1 Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian uzyskał 2 430 głosów. Trzecim zwycięskim pomysłem jest projekt „Renowacja boiska piłkarskiego przy SP 51″ z wynikiem 1 600 głosów. Wśród projektów ogólnomiejskich 1,2 mln zł trafi na realizację tzw. projektów „miękkich”, z których najwięcej, 1 183 głosy, uzyskał projekt O‑33 PoLUB e-booki.

Siłownia zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego
Siłownia zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego | fot. Miasto Lublin

– Poznaliśmy zwycięskie projekty, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie Lublina. Od dekady Budżet Obywatelski jest narzędziem o niesłabnącym zainteresowaniu, dzięki temu razem zmieniamy nasze miasto. W tym roku po raz 10. mieszkanki i mieszkańcy Lublina licznie wzięli udział w wyborze zadań do realizacji na kolejny rok. Dziękuję za wszystkie oddane głosy, a autorom projektów za zaangażowanie i zgłoszone pomysły – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak głosowali mieszkańcy Lublina

W dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego wzięło udział imponujące 23,415 osób. Spośród nich, 16,725 swój głos oddało przez internet, natomiast 6,690 skorzystało z tradycyjnych kart do głosowania dostępnych w punktach stacjonarnych. Warto zauważyć, że ważne głosy w formie papierowej oddało 4,874 osób.

Ponad 14 mln złotych do wydania na rzecz mieszkańców i Lublina. Decyzje zapadły

Mieszkańcy Lublina mieli do dyspozycji imponującą kwotę 14,273,000 zł w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z tej puli, miasto przeznaczyło 10,397,500 zł na realizację zwycięskich projektów dzielnicowych. Pozostała suma, 3,875,500 zł, została przeznaczona na sfinansowanie projektów ogólnomiejskich.

Budżet Obywatelski w Lublinie
Budżet Obywatelski w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Każda z 27 dzielnic otrzymała środki w wysokości 400,000 zł, jednak warunkiem było uzyskanie minimum 100 głosów poparcia. Projekt w dzielnicy Za Cukrownią nie spełnił tego warunku. W dwóch dzielnicach, Szerokie i Kalinowszczyzna, zostaną zrealizowane po 2 projekty, przy czym drugi projekt w kolejności będzie mógł być realizowany w ograniczonym zakresie, wykorzystując kwotę 400,000 zł w całej dzielnicy.

Jakie projekty dzielnicowe wybrali mieszkańcy w BO 2024r?

Projekty „dzielnicowe”, które znajdą się w Budżecie Miasta Lublin oświetlą m.in. ulicę Pasieczną, Ziemiańską i ścieżkę rowerową w ul. Zemborzyckiej. Powstanie I etap drogi rowerowej w al. Warszawskiej. Nowe nawierzchnie zyskają ulice Młodej Polski iĆwiklińskiej. Na Starym Mieście zamontowane zostaną podziemne pojemniki na odpady komunalne.

W ramach Budżetu Obywatelskiego zakupią bus strażacki dla OSP Głusk
W ramach Budżetu Obywatelskiego zakupią bus strażacki dla OSP Głusk | fot. Dominik Wąsik

Ograniczone środki — mniej pieniędzy na poszczególne projekty

Z uwagi na ograniczone środki do rozdysponowania z całej puli Budżetu Obywatelskiego 4 projekty, które znalazły się pod koniec listy rankingowej w swoich kategoriach, mają ograniczony budżet. Ich realizacja obejmie zakres do wysokości posiadanych środków. Są to:

  • O-24 Pierwszy krok dla ochrony przyrody w Lublinie: pierwotna kwota 200 tys. zł; pozostała kwota do wykorzystania na projekt 125,2 tys. zł;
  • O-52 Renowacja boiska piłkarskiego przy SP 51 im. Jana Pawła II (ul. Bursztynowa 22): pierwotna kwota 1 mln zł; pozostała kwota do wykorzystania na projekt 675,5 tys. zł;
  • D-13 Zielona Oaza na Szerokim: pierwotna kwota 300 tys. zł; pozostała kwota do wykorzystania na projekt 211 tys. zł;
  • D-22 Podzamcze bezpieczne dla rowerzystów po stronie Kaliny; pierwotna kwota 400 tys. zł; pozostała kwota do wykorzystania na projekt 205,5 tys. zł.
budżet obywatelski Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Jak przebiegło głosowanie podczas 10 edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie?

Głosowanie w 10 edycji Budżetu Obywatelskiego trwało od 22 września do 10 października 2023 roku. Każdy mieszkaniec niezależnie od ich wieku miał możliwość oddania głosu na maksymalnie cztery projekty, z których dwa mogły być dzielnicowe, a dwa ogólnomiejskie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.