Budżet Lublina na 2017 rok. Na co miasto przeznaczy 2,02 mld zł?

IMG 20161107 121008 e1479210344199
cof

Miasto w 2017 roku wyda 2,02 mld zł. W budżecie znalazły się pieniądze na podwyżki pensji pracowników oświaty, sport czy inwestycje.

Na dzisiejszej konferencji prasowej urzędnicy przedstawili na co w 2017 roku miasto Lublin przeznaczy 2,02 mld zł. Deficyt budżetu miasta w przyszłym roku wyniesie 59 mln zł. W budżecie znalazły się pieniądze na podwyżki pensji pracowników oświaty, kultury i pomocy społecznej. Przedstawianym dziś projektem budżetu zajmie się w czwartek Rada Miasta, która ostatecznie zatwierdzić ma go w grudniu.

15123292_1228315677227127_3641545126240007815_o

– Zaplanowany na przyszły rok budżet pozwoli nam kontynuować rozpoczęte działania inwestycyjne oraz realizować nowe, głównie ze środków europejskich. Przeznaczone na inwestycje wydatki w przyszłym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca sięgną 1 231 zł, co stanowi wzrost o niemal 40% w stosunku do roku bieżącego – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Na co dokładnie i ile miasto wyda pieniędzy?

Z tej sumy planowane są wydatki bieżące, z których m.in. finansowana jest oświata (1,66 mld zł), oraz inwestycje (419 mln zł). Na zadania realizowane z udziałem środków europejskich zaplanowano kwotę 242 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż w roku 2016.

Największe inwestycje zaplanowane na 2017 r. to m.in.: budowa nowego odcinka ul. Bohaterów Monte Cassino od skrzyżowania z ul. Wojciechowską do węzła Sławin, kontynuacja przebudowy skrzyżowania Solidarności – Sikorskiego – Ducha, kontynuacja budowy ul. Muzycznej wraz z mostem na Bystrzycy, przebudowa i rozbudowa ul. Grygowej wraz z wiaduktami, przygotowanie dokumentacji ronda Lubelskiego Lipca ’80 wraz z wlotami, przebudowa skrzyżowań na Drodze Męczenników Majdanka.

Planowana jest także m.in. przebudowa ul. Północnej i przebudowa ul. Kalinowszczyzna. Miasto będzie starało się także o pozyskanie środków na przedłużenie ul. Abramowickiej do granic miasta, przedłużenie ul. Dywizjonu 303 do ul. Wrotkowskiej oraz przebudowę skrzyżowania Krochmalna – Diamentowa.

Kontynuowane będą prace przy przebudowie pl. Litewskiego, których zakończenie planowane jest na wiosnę 2017 r. oraz przy przebudowie stadionu lekkoatletycznego, które mają się zakończyć jesienią 2017. Przebudowa czeka także boiska sportowe wraz z zapleczem przy ul. Judyma.

Miasto chce zakończyć również realizowaną przez ZNK budowę trzech budynków mieszkalnych na osiedlu Felin. W 2017 r. rozpocznie się budowa szkoły podstawowej, przedszkola i domu kultury przy ul. Berylowej, a termomodernizację przejdzie kolejnych 5 obiektów. Rozpocznie się również budowa żłobka przy Zelwerowicza. Kontynuowane będą prace przy hali sportowej Gimnazjum nr 10 oraz przy Szkole Muzycznej I i II stopnia. Kaplica na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka zostanie rozbudowana o m.in. izbę pożegnań.

Miasto chce utrzymać także wysoki poziom wydatków związanych z partycypacją społeczną. Środki na Budżet Obywatelski to 15 mln zł, a na Inicjatywę Lokalną 5 mln zł. Rezerwa celowa dla Rad Dzielnic wyniesie 3,5 mln zł.

Nowością jeśli chodzi o projekty partycypacyjne jest Zielony Budżet Obywatelski, na który w budżecie przeznaczone jest 2 mln zł. W mieście pojawi się także 7 kolejnych skwerów, kontynowane będą nasadzenia m.in. w pasach drogowych oraz projekty ukwiecania miasta. W  2017 r. rozpocznie się przebudowa parku przy ul. Zawilcowej, opracowanie projektu budowlano-wykonawczego Parku Ludowego oraz Błoni pod Zamkiem.

Grafika przestawiająca strukturę wydatków z podziałem na główne rodzaje realizowanych zadań
Grafika przestawiająca strukturę wydatków z podziałem na główne rodzaje realizowanych zadań

 

(fot. Dominik Wąsik)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.