Budowa zachodniej obwodnicy Lublina. Tysiące wyciętych drzew [ZDJĘCIA]

s17

Trwa budowa zachodniej obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S19. Tysiące wyciętych drzew w miejscowości Konopnica. Koszt obwodnicy to ponad 400 mln złotych.

Prace nad zachodnią obwodnicą Lublina zaczęły się jesienią zeszłego roku. Zachodnia obwodnica drogi S19 stanowi wyodrębnione zadanie realizacyjne, planowanego ogólnokrajowego przedsięwzięcia, jakim jest „Budowa drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów”.

Za realizację wykonania odpowiada firma Budimex. Przez zimę niewiele dało się zrobić. W miejscowości Konopnica tuż przed Lublinem, zostało wyciętych kilka tysięcy drzew z miejscowego lasu, ale to nie koniec. Usunięto już ok. 70 tys. m3 humusu (z 411 tys. jakie zaplanowano). Trwa budowa dróg dojazdowych. To właśnie w tym miejscu obwodnica będzie łączyła się z drogą krajową numer 19. Będzie też połączenie z drogą wojewódzką numer 747, która prowadzi do budowanego mostu przez Wisłę w Kamieniu.

Odcinek drogi ekspresowej S19 węzeł „Dąbrowica” – węzeł „Konopnica” o długości 9,763 km, po wybudowaniu będzie dopełnieniem nowego układu komunikacyjnego w obrębie m. Lublin, jaki powstał po wybudowaniu drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski (w tym północnej obwodnicy Lublina).

Celem realizowanej inwestycji jest stworzenie korytarza zespalającego sieć dróg ekspresowych S12, S17 i S19 poza miastem Lublin, rezultatem czego będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Budowa nowoczesnej i spójnej sieci infrastruktury transportowej na Lubelszczyźnie ( o znaczeniu ponadregionalnym), poprawi funkcjonalność tej sieci, a zarazem spełni oczekiwania wielu użytkowników na obszarze, gdzie potrzeby w tym zakresie są jeszcze bardzo duże.

Projekt także będzie przyjazdy dla środowiska i zwierząt, gdzie budowa obejmuje m.in. budowę przejść dla zwierząt średnich, małych i płazów, szczelnego systemu odwodnienia na odcinkach przechodzących w rejonie rzek Ciemięga i Czechówka, ekranów przeciwhałasowych, wygrodzenie pasa drogowego na niektórych odcinkach.

fot. Krzysztof Nalewajko & Dominik Wąsik

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. i znowu te ekrany, wystarczy że s17 nie da się jechać 120km/h bo są zawirowania powietrza i miota samochodem