Budowa S19 na Lubelszczyźnie – postęp prac. Którymi odcinkami pojedziemy w 2021?

Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin - Niedrzwica Duża
Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin - Niedrzwica Duża | fot. GDDKiA

Prace przy budowie lubelskich odcinków drogi ekspresowej S19 idą pełną parą. Sprawdzamy postęp prac na sześciu odcinkach ekspresówki. Którymi odcinkami pojedziemy jeszcze w 2021 roku?

Postęp prac na S19 w woj. lubelskim

S19 Lublin – Niedrzwica Duża

Na blisko 12-kilometrowym odcinku S19 od obwodnicy Lublina do Niedrzwicy zaawansowanie prac przekroczyło 79 proc. Niemal na całej trasie położono już bitumiczną warstwę wiążącą. Rozpoczęło się układanie ostatniej warstwy nawierzchni, tzw. ścieralnej.

Z kolei budowa obiektów mostowych zaawansowana jest w 95 proc. Kierowcy mogą już przejechać nowym wiaduktem nad powstającą trasą S19, przy ul. Bychawskiej w Niedrzwicy Dużej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 834.

Trwają też prace m.in. przy budowie dróg dojazdowych, MOP Radawiec i Zemborzyce, prowadzone są roboty zabezpieczające i wykończeniowe na wiaduktach. Powstaje też system odwodnienia drogi i ekrany akustyczne.

Udostępnienie drogi kierowcom planowane jest na przełomie III i IV kwartału tego roku.

S19 Niedrzwica Duża – Kraśnik

Na 20-kilometrowym odcinku między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem wykonawca prowadzi prace w pełnym zakresie i we wszystkich branżach. Na fragmencie o długości ok. 16 km ułożona jest już bitumiczna warstwa podbudowy.

Trwają też prace przy obiektach mostowych, wykonywaniu nasypów, czy odspajaniu oraz kruszeniu gruntów skalistych. Budowana jest kanalizacja deszczowa, profilowane są skarpy nasypów i rowów, powstaje węzeł Wilkołaz, gdzie m.in. wykonawca buduje ronda i wiadukt w ciągu drogi ekspresowej.

Zaawansowanie robót wynosi 53 proc. Zakończenie prac planowane jest w II kwartale 2022 roku.

S19 obwodnica Kraśnika

W ok. 72 procentach zaawansowane są prace na 10-kilometrowej obwodnicy Kraśnika. Tutaj obiekty mostowe wykonane są już w 85 proc. Trwają prace bitumiczne w ciągu trasy głównej, powstają drogi dojazdowe, a także łącznik drogi krajowej nr 74 z węzłem Kraśnik Południe i Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej. Budowane są także Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Słodków).

Na ukończeniu jest najdłuższy obiekt na tym odcinku – estakada nad naturalnym wąwozem w miejscowości Słodków Drugi. Ma ona 220 metrów długości i 17 metrów wysokości. Obecnie trwają tu prace wykończeniowe i zabezpieczające. Zakończenie robót na obwodnicy Kraśnika planowane jest w IV kwartale tego roku.

S19 Kraśnik – Janów Lubelski

Nieco więcej pracy pozostało wykonawcy 18-kilometrowego odcinka Kraśnik – Janów Lubelski. Na ukończeniu są prace ziemne, w 37 proc. ułożona jest warstwa ścieralna na trasie głównej, budowane są drogi dojazdowe oraz system odwodnienia trasy. Wykonawca prowadzi też prace przy budowie MOP Felinów oraz ronda w miejscowości Polichna. Budowane są również obiekty mostowe.

Od jakiegoś czasu kierowcy korzystają z wiaduktu nad drogą ekspresową w ciągu drogi wojewódzkiej nr 857 koło Modliborzyc. Niedługo będą oddawane do użytkowania kolejne obiekty między Modliborzycami a węzłem Janów Lubelski Północ. Budowane jest też oświetlenie drogowe i montowane ekrany akustyczne oraz ogrodzenie. Zaawansowanie robót wynosi ok. 85 proc.

S19 obwodnica Janowa Lubelskiego – Lasy Janowskie

Kierowcy mogą już korzystać z ostatniego odcinka S19, przy granicy z woj. podkarpackim, między węzłem Janów Lubelski Południe a węzłem Lasy Janowskie (ok. 8 km). Trwać będą tutaj jeszcze prace przy budowie dużego przejścia dla zwierząt, ale wykonawca udostępnił drogę na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Trwają prace wykończeniowe i zabezpieczające na obwodnicy Janowa Lubelskiego (ok. 7 km). GDDKiA planuje, że na przełomie III i IV kwartału tego roku kierowcy będą mogli ominąć tę miejscowość z prędkością do 120 km/h.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.