Budowa nowego mostu na ul. Żeglarskiej – 3. miesiąc prac. Zaawansowanie inwestycji wynosi około 17 proc.

Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej
Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Praca przy budowie nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej w Lublinie wre. Inwestycja prowadzona już od trzech miesięcy jest zaawansowana w około 17 proc., a wartość wykonanych do tej pory prac to blisko 6,5 mln zł.

Nowy most na Żeglarskiej

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Lublina skorzystają z nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Według umowy prace powinny zakończyć się do 30 listopada. Inwestycja prowadzona już od trzech miesięcy jest zaawansowana w około 17 proc., co oznacza, że w niecałe cztery miesiąca wykonawca musi wykonać pozostałe 83 proc. prac.

„Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym. Należy pamiętać, że ponad 73 proc. wartości wszystkich robót stanowią roboty mostowe, które są jeszcze przed wykonawcą i stanowią jeden z końcowych elementów” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Na początku lipca informowaliśmy o tym, że wykonawca zgłosił miejskim urzędnikom pierwsze trudności z realizacją zadania. Chodziło o problemy z dostępnością materiałów stalowych niezbędnych do realizacji robót. Więcej: Wzmacniają podłoże pod nowy most na ul. Żeglarskiej. Wykonawca zgłasza pierwsze trudności

„Mimo trudności na rynku materiałów drogowych, wykonawca na bieżąco pozyskuje wszystkie niezbędne komponenty do wykonywania prac, w tym stal, która jest głównym elementem przy budowie obiektów mostowych. Wykonawca dokłada wszelkich starań, aby dotrzymać założonego terminu zakończenia budowy” – przekonuje Justyna Góźdź.

Raport z budowy

Budowa nowego mostu na Bystrzycy

Do tej pory zakończono rozbiórkę starego miasto w 80 proc., pozostałe dwie podpory zostaną wykorzystane przy montażu konstrukcji stalowej nowego most, co nastąpi po podwieszeniu ustroju nośnego. Wykonano platformy robocze oraz wbito ścianki szczelne na pierwszej podporze.

„Wykonawca przystąpił do realizacji robót palowych mających na celu stabilizację podłoża pod posadowienie podpory od strony ul. Janowskiej. W gruncie znajdują się już wszystkie 53 pale wiercone o średnicy 1 m i długości 12 m” – mówi Justyna Góźdź.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej
Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Kolejnym etapem prac były próbne obciążenia statyczne pali fundamentowych. W pierwszej kolejności drogowcy wykonali wykop oraz beton podkładowy. Następnie, zgodnie z projektem, próbne obciążenia wykonano na ośmiu wytypowanych palach. Z uwagi na skomplikowany charakter tych prac, w ciągu doby była możliwość prowadzenia czynności tylko w zakresie dwóch słupów.

„Skrócony raport z badań wytrzymałościowych pali potwierdza osiągnięcie prawidłowych wskaźników. Sprawozdanie szczegółowe wykonawca przekaże w najbliższym czasie. Zakończenie próbnych obciążeń pali pozwoliło rozpocząć montaż zbrojenia konstrukcji przyczółka na podporze od strony ul. Janowskiej” – informuje Góźdź.

Równolegle trwają prace związane ze wzmocnieniem podłoża metodą „jet-grouting”, czyli mieszania piasku i cementu z gruntem oraz wodą w celu jego stabilizacji, pod posadowienie przyczółka po drugiej stronie rzeki — od strony ul. Nałkowskich. Tam jednocześnie prowadzone są prace przy posadowieniu drugiej podpory.

Na teren budowy dostarczono już ponad 160 ton stali zbrojeniowej. Drogowcy będą ją wykorzystywali jako materiał do konstrukcji przyczółków.

Przebudowa ul. Żeglarskiej

Inwestycja zakłada również przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej — od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Stąd równolegle prowadzone są roboty drogowe przy przebudowie tej ulicy. Wybudowano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej.

Wykonywane są też roboty branży elektroenergetycznej. Wykonano już wszystkie roboty związane z usunięciem kolizji oraz przewiert pod rzeką Bystrzycą, dla przeprowadzenia nowych ciągów kablowych. W najbliższym czasie planowana jest kontynuacja robót sanitarnych w ciągu ul. Żeglarskiej od strony ul. Nałkowskich. Zakres inwestycji obejmie również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki.

O nowym moście

Nowy most na Żeglarskiej będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m i szerokość 19 m. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu będą wykonane w kolorystyce materiału naturalnego, deski gzymsowe zaprojektowano w kolorze zielonym, a balustrady na obiekcie jako szare.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej to jeden ze 115 obiektów mostowych znajdujących się na terenie miasta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.