Wzmacniają podłoże pod nowy most na ul. Żeglarskiej. Wykonawca zgłasza pierwsze trudności

Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej
Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Dominik Wąsik

Wielka maszyna stanęła na brzegu Bystrzycy. Wbiła już komplet pali, na których znajdzie się jedna z podpór nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Wykonawca zgłasza pierwsze trudności związane z realizacją prac.

Budowa nowego mostu na ul. Żeglarskiej

Wykonawca, firma Primost Południe z Będzina, w terenie działa od czerwca. Najpierw przygotowała zaplecze budowy nowego mostu i teren pod inwestycję. Pierwszym etapem zaplanowanych prac była rozbiórka starego mostu. Teraz przyszedł czas na wzmocnienie podłoża, na którym stanął fundamenty nowej przeprawy przez Bystrzycę. Widok wysokiej palownicy przykuwa wzrok spacerujących przy Zalewie Zemborzyckim.

„Do tej pory wykonano rozbiórkę obiektu mostowego w 80 proc. Teraz wykonawca przystąpił do realizacji robót palowych mających na celu stabilizację podłoża pod posadowienie podpory od strony ul. Janowskiej. Zakończenie robót w tym zakresie planowane jest do końca tego tygodnia” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Na rzece Bystrzyca stoją jeszcze dwie podpory starego mostu, lecz wykonawca nie będzie ich na razie usuwać. Podpory zostaną wykorzystane przy montażu konstrukcji stalowej nowego mostu. Ich usunięcie nastąpi to po podwieszeniu ustroju nośnego.

„W najbliższych czasie przewiduje się wykonanie wykopu oraz betonu podkładowego na podporze od ul. Janowskiej wraz z wykonaniem próbnych obciążeń pali fundamentowych. Równolegle planowane jest prowadzenie prac przy posadowieniu podpory od strony ul. Nałkowskich” – mówi Justyna Góźdź.

Zaawansowanie prac widać nie tylko przy Bystrzycy, ale również na ul. Żeglarskiej od strony ul. Janowskiej, gdzie budowana jest kanalizacja deszczowa. Równocześnie realizowane są roboty branży elektroenergetycznej. W tym tygodniu udało się wykonać przewiert pod Bystrzycą, dla przeprowadzenia nowych ciągów kablowych.

Pierwsze problemy

Aktualne zaawansowanie finansowe inwestycji wynosi około 10 proc. Wykonawca już zgłasza pierwsze problemy związane z realizacją zadania.

„Otrzymujemy sygnały o trudnościach z dostępnością materiałów stalowych niezbędnych do realizacji robót. Niemniej jednak wykonawca podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu jak najszybsze ich pozyskanie. Aktualnie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym” – przyznaje Góźdź.

Budowa nowego mostu na ul. Żeglarskiej powinna zakończyć się do 30 listopada br.

Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej
Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Dominik Wąsik
Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej
Palowanie podłoża pod budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej | fot. Dominik Wąsik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No zaskoczenie ,że nie m materiałów. Jak się nie ma pewnego źródła to się nie startuje w przetargu. A już mogę przepowiedzieć przyszłość,że się nie wyrobią w terminie i daje im maj -czerwiec termin.

  2. Zgadza się, przystępując do przetargu potencjalny wykonawca, żeby wykonać kalkulacje kosztów, musi znać koszt materiałów i ich dostępność. Mało tego, wstępnie zamawia takowe u dostawców z gwarancją ceny. Dziwi mnie takie oświadczenie wykonawcy. Ale zazwyczaj jest to pretekst do przesunięcia terminu wykonania zadania.