Budimex wnioskuje o dodatkowe 11 miesięcy na dokończenie budowy dworca metropolitalnego

Budowa dworca metropolitalnego w Lublinie

Nie lipiec 2022 r., ale dopiero czerwiec 2023 r. Budimex wnioskuje o dodatkowe 11 miesięcy na dokończenie prac przy budowie dworca metropolitalnego w Lublinie. Opóźnienie ma wynikać z dodatkowych prac, których nie uwzględniono w dokumentacji.

Nowy dworzec autobusowy dopiero w przyszłym roku

O tym, że nie uda się dotrzymać pierwotnego terminu zakończenia budowy dworca metropolitalnego, było już wiadomo od kilku miesięcy. Przypomnijmy, że nowy dworzec powinien być gotowy nie później niż 29 lipca tego roku. Już dziś wiemy, że główny wykonawca budowy – Budimex – złożył wniosek do ratusza o przedłużenie terminu zakończenia prac o… 11 miesięcy – do końca czerwca 2023 r.

„W ostatniej korespondencji, wykonawca wskazał konieczność przedłużenia terminu realizowanych prac do końca czerwca 2023 r. Argumentuje to wystąpieniem konieczności wykonania robót dodatkowych, które wpłynęły na terminowość realizacji umowy” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. – „Przedstawioną przez wykonawcę argumentację uznajemy za zasadną, ponieważ okoliczności związane z realizacją robót dodatkowych były niemożliwe do przewidzenia na etapie opracowywania dokumentacji projektowej” – dodaje.

Dodatkowe roboty dotyczyły m.in. odkrycia w trakcie prowadzenia robót ziemnych niezinwentaryzowanych fundamentów, zbiorników wraz z zanieczyszczeniami oraz innych elementów podziemnego uzbrojenia terenu. Zbiorniki kolidowały z budową łącznika pomiędzy ul. Młyńską i Gazową i do czasu ich usunięcia roboty na łączniku musiały zostać wstrzymane. Wykryte zbiorniki nie pozwalały również tymczasowo prowadzić prac na części pod budynkiem Dworca oraz na części terenu przeznaczonym pod wiaty.

Wykonawca wskazuje również, że konieczne było wykonanie robót dodatkowych związanych z usunięciem kolizji z istniejącymi sieciami PKP, które w rzeczywistości znajdowały się na innej wysokości niż na mapach geodezyjnych, co miało wpływ na postęp w realizacji robót.

Budimex może nie dostać dodatkowych 11 miesięcy

Ratusz nie ukrywa, że dodatkowy czas, o który wnioskuje firma Budimex, nie jest mu na rękę. – „Chcielibyśmy, aby prace zakończono w I kwartale 2023 r.” – przyznaje Justyna Góźdź.

„Aktualnie uzgadniany jest projekt aneksu oraz czekamy również na wstępną zgodę na wydłużenie terminu od Urzędu Marszałkowskiego. Po zakończeniu tych formalności znany będzie ostateczny, nowy termin zakończenia umowy” – mówi Góźdź.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jeszcze niech ratusz zapłacić 100 mln za to opóźnienie, to mamy standardową inwestycje Budimexu w Lublinie.