Brama Krakowska w Lublinie. Do końca wakacji pojawi się krata bronna

Brama Krakowska w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Będzie to pierwsza krata bronna w Polsce, która będzie ruchoma przez cały rok, tak aby mieszkańcy i turyści mogli poznać sposób jej działania.

Brama Krakowska jest jednym z najważniejszych symboli Lublina. To przez nią każdego dnia przechodzą tłumy mieszkańców i turystów. Niebawem zawiśnie na niej brona, czyli dębowa krata z okuciami.

– Zrekonstruowana krata bronna, a także baszta razem z makietą z brązu, która powstanie w podwórzu przy baszcie, będą stanowiły kompleksową atrakcję turystyczną, obrazującą dawny system umocnień Starego Miasta Lublin – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Krata bronna pozostanie na bramie na stałe. Wykonana będzie z drewna dębowego, połączonego kutymi nitami, a jej końce będą zwieńczone kutymi grotami. Brona będzie miała 5 m wysokość, a jej waga wyniesie ponad półtorej tony (brona 880 kg, dwie przeciwwagi 860 kg).

To nie będzie żadna atrapa. – Krata bronna Bramy Krakowskiej została zaprojektowana jako ruchoma i będzie otwierana i zamykana okazjonalnie na przykład podczas różnych imprez kulturalnych, także jako atrakcja turystyczna – wyjaśnia Joanna Bobowska.

Wykonawca na zainstalowanie brony ma czas do końca sierpnia, ale być może uda mu się wcześniej. Na początku lipca wykonywał pomiary miejsca, w którym brona ma zostać zainstalowana.

Za wykonanie brony odpowiada Usługowy Zakład Kowalski Czerniec z Wojciechowa. Firma swoje prace wyceniła na 74,5 tys. zł.

Tak będzie wyglądała – LINKWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.