Ważny temat? Prześlij newsa!

Brama Krakowska w Lublinie. Do końca wakacji pojawi się krata bronna

Spotted Lublin

Będzie to pierwsza krata bronna w Polsce, która będzie ruchoma przez cały rok, tak aby mieszkańcy i turyści mogli poznać sposób jej działania. Brama Krakowska jest jednym z najważniejszych symboli Lublina. To przez nią każdego dnia przechodzą tłumy mieszkańców i turystów. Niebawem zawiśnie na niej brona, czyli dębowa krata z okuciami. – Zrekonstruowana krata bronna, […]

Brama Krakowska w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Będzie to pierwsza krata bronna w Polsce, która będzie ruchoma przez cały rok, tak aby mieszkańcy i turyści mogli poznać sposób jej działania.

Brama Krakowska jest jednym z najważniejszych symboli Lublina. To przez nią każdego dnia przechodzą tłumy mieszkańców i turystów. Niebawem zawiśnie na niej brona, czyli dębowa krata z okuciami.

– Zrekonstruowana krata bronna, a także baszta razem z makietą z brązu, która powstanie w podwórzu przy baszcie, będą stanowiły kompleksową atrakcję turystyczną, obrazującą dawny system umocnień Starego Miasta Lublin – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Krata bronna pozostanie na bramie na stałe. Wykonana będzie z drewna dębowego, połączonego kutymi nitami, a jej końce będą zwieńczone kutymi grotami. Brona będzie miała 5 m wysokość, a jej waga wyniesie ponad półtorej tony (brona 880 kg, dwie przeciwwagi 860 kg).

To nie będzie żadna atrapa. – Krata bronna Bramy Krakowskiej została zaprojektowana jako ruchoma i będzie otwierana i zamykana okazjonalnie na przykład podczas różnych imprez kulturalnych, także jako atrakcja turystyczna – wyjaśnia Joanna Bobowska.

Wykonawca na zainstalowanie brony ma czas do końca sierpnia, ale być może uda mu się wcześniej. Na początku lipca wykonywał pomiary miejsca, w którym brona ma zostać zainstalowana.

Za wykonanie brony odpowiada Usługowy Zakład Kowalski Czerniec z Wojciechowa. Firma swoje prace wyceniła na 74,5 tys. zł.

Tak będzie wyglądała – LINK

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check