Brama Krakowska będzie miała nową iluminację. Ma podkreślić najważniejsze cechy obiektu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Możliwe, że jeszcze w tym roku nowa iluminacja świetlna pojawi się na Bramie Krakowskiej. Ma podkreślić atuty zabytku, szczególnie w nocy.

Pomysłodawcą nowej iluminacji na zabytkowym obiekcie jest rada Dzielnicy Stare Miasto, która zabezpieczyła na ten cel 30 tys. złotych oraz menadżer śródmieścia Marek Poznański. Na tę chwilę przygotowywane są wszelkie formalności, by następnie móc ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Konieczne jest opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych oraz uzyskanie wymaganych warunków i zgód konserwatorskich oraz pozwolenia na budowę” – wymienia Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek formalności będzie podpisanie porozumienia z Muzeum Lubelskim, do którego należy Brama Krakowska.

Kiedy już będziemy w posiadaniu szczegółowego projektu możliwe będzie opracowanie kosztorysu i dokładne przedstawienie kosztów tej inwestycji, jak i planowanego czasu jej realizacji” – mówi Olga Mazurek-Podleśna.

Po dokonaniu powyższych czynności dopiero będzie możliwe przeprowadzenie przetargu na wyłonienie wykonawcy i realizacją prac. – „Na ten moment trudno oszacować konkretne terminy” – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.

Iluminacja ma podkreślać najważniejsze cechy zabytku, jakim jest Brama Krakowska, szczególnie w nocy. – „Pomysł jest taki, aby umożliwić oświetlenie Bramy nie tylko światłem żółtym, ale także różnokolorowym, np. jak barwy miejskie czy kolory topowych festiwali lub wydarzeń Lublina” – dodaje.

Brama Krakowska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lublina. Jest to pochodząca z XIV w. brama o charakterze gotyckim, która stanowiła część murów miejskich. W XVIII w. nadano jej rys barokowy.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.