Brakuje wody w gminie Jastków. Problemem susza i podlewania ogródków z sieci wodociągowej. „Od 3-4 dni w kranie pusto”

Niskie ciśnienie w kranie, brak wody
Niskie ciśnienie w kranie, brak wody | fot. Adobe Stock

Problemy z wodą w gminie Jastków nieopodal Lublina. Od kilku dni mieszkańcy nie mają wody i zwracają uwagę na bezradność władz gminy, które wystosowały tylko apel.

Brak wody w gminie Jastków

O sprawie zaalarmował nas jeden z mieszkańców gminy Jastków.

„Piszę w sprawie skandalicznych niedopatrzeń dotyczących regularnej dostawy wody w obecnym czasie w gminie Jastków. Od 3-4 dni wody nie ma. Gmina 4 dni temu raczyła wystosować informację o suszy i prośbie o ograniczenie wykorzystania wody. Problem w tym, że aby ją ograniczać, woda musiałaby być dostępna. Niestety od 3-4 dni w kranie pusto. To oznacza, że ani na cele konsumpcyjne, zwykłego umycia się, prania, mycia naczyń, ani żadne inne, woda nie jest dostępna. Świadczy to tylko i wyłącznie o nieumiejętności dostosowania dostaw wody do liczby mieszkańców w gminie lub chociaż ustaleniu godzin, w których woda jest dostępna (tak jak jest to organizowane w innych gminach). Niestety jest to nieludzkie, aby przez kilka dni w spartańskich warunkach próbować normalnie funkcjonować. Mowa jest o całych rodzinach, które zostały pozbawione godnego życia. W gminie jest wiele gospodarstw, w których hodowane są zwierzęta. Niestety jedynym działaniem gminy jest wystosowanie oświadczenia (licząc, że każdy mieszkaniec codziennie z wypiekami na twarzy śledzi gminną stronę czy social media). Brak, chociażby podstawienia wozu strażackiego, z którego można zaczerpnąć wodę na podstawowe potrzeby. Niestety gmina nie zdaje egzaminu w tak ważnej sprawie – okresy suszy nie są niczym nowym (pomimo wielu deszczowych dni w ciągu roku), a brak jakichkolwiek działań, które sukcesywnie rozbudowują infrastrukturę wodociągową, dostosowując się do wciąż zwiększającej się liczby mieszkańców. Są to sprawy priorytetowe, lecz na ten moment jak widać zepchnięte na dalszy, wręcz końcowy plan, a zrzucenie winy na mieszkańców jest karygodne” – pisze jeden z mieszkańców.

Wójt Gminy Jastków Paweł Jędrejek zaapelował o ograniczanie wody na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

„W związku z trwającym okresem bezdeszczowym i wysokim poborem wody z sieci wodociągowej, zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Jastków, o użytkowanie wody wyłącznie do celów konsumpcyjnych. Prosimy o ograniczenie wykorzystywania wody do innych celów niż socjalno-bytowe, np. do podlewania trawników i ogródków. W przypadku dalszego utrzymania się suszy i wysokiego poboru wody z sieci wodociągowej, będą mogły występować problemy z dostawą wody. Nieoszczędne korzystanie z wody może spowodować obniżenie ciśnienia w sieci i doprowadzić do przerw w jej dostawach. Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców, liczymy na zrozumienie i dostosowanie się do powyższych zaleceń” – apeluje Paweł Jędrejek, wójt Gminy Jastków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.