Bracia Jakub i Bartłomiej Bednarczyk z Lubartowa wyruszą na najwyższe szczyty Kaukazu

Bracia Jakub i Bartłomiej Bednarczyk z Lubartowa wyruszą na najwyższe szczyty Kaukazu
Bracia Jakub i Bartłomiej Bednarczyk z Lubartowa wyruszą na najwyższe szczyty Kaukazu

Projekt „Kaukaskie Kolosy” Kazbek i Elbrus 2017 to ich tegoroczny główny cel, który polega na zdobyciu dwóch z ośmiu szczytów o wysokość ponad 5000 m n.p.m. w górach Kaukazu.

 

Projekt „Kaukaskie kolosy” Kazbek i Elbrus 2017 to wyprawa górska, która rozpocznie się dokładnie 4 sierpnia. Jej głównym założeniem jest wejście na dwa pięciotysięczne szczyty w paśmie Kaukazu. Podróż rozpoczną od wylotu z Warszawy do stolicy Gruzji – Tbilisi. Na zdobycie dwóch gór zaplanowali 17 dni, uwzględniając w tym zapas czasu na ewentualny brak dobrej pogody, która przy zdobywaniu wysokich gór odgrywa kluczową rolę.

 

Zgodnie twierdzą, że satysfakcja ze zdobycia szczytu samodzielnie jest bardzo duża, dlatego też nie skorzystają z pomocy agencji górskich i przewodników, które takie wyprawy mogą za nas przygotować. Powrót do Polski zaplanowany jest na 21 sierpnia.

 

Kim są alpiniści z Lubartowa?

Jakub i jego straszy brat Bartłomiej, odkąd w 2010 roku rozpoczęli swoją przygodę z górami, nieprzerwanie rozwijają swoją pasję. Na swoim koncie mają m.in. zdobycie najwyższego szczytu całych Alp i Europy – Mont Blanc oraz czterotysięcznika położonego we Włoszech – Gran Paradiso. Ukończyli również projekt Korony Gór Polski, który polega na zdobyciu 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm Polski. Większość tras przebyli zimą, jest to przez nich preferowana pora roku i ulubiona aura.

 

Po wyprawie w 2016 roku postanowili systematycznie podnosić sobie poprzeczkę i sięgać coraz wyżej. Czas spędzony w górach jest dla nich bardzo wyjątkowy. Chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi, biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach. Więcej o nich mogą Państwo dowiedzieć się na stronie internetowej www.matemountains.pl.

 

Kilka słów o górach Kaukazu

Wielki Kaukaz to łańcuch górski znajdujący się w południowo – zachodniej Azji. Rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie państw: Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. Jego długość wynosi około 1500 km, a szerokość 110-180 kilometrów. Osiem szczytów w całym Kaukazie przekracza wysokość 5000 m n.p.m. Dwa spośród nich będą celem braci. Powyżej wysokości 2900 do 3500 m n.p.m. w górach występują wieczne śniegi i lodowce o powierzchni około 2 tys. km².

 

Pierwszym celem będzie góra położona na terytorium Gruzji tuż przy granicy z Rosją. Będzie nim Kazbek o wysokości 5033 m n.p.m. Jest to trzeci szczyt pod względem wysokości w Gruzji, zwany w tym kraju: Mkinwarcweri czyli lodowy szczyt lub góra lodu. Droga na niego rozpocznie się w miasteczku Stepancminda (Kazbegi). Bracia dostaną się tutaj jeszcze tego samego dnia, po wylądowaniu w Tbilisi.

 

Jeśli wszystko zakończy się po ich myśli, to po kilku dniach udadzą się do Rosji, w celu zdobycia najwyższego szczytu tego kraju oraz całego Kaukazu. Mowa o Elbrusie, który zdecydowanie przewyższa otaczające go szczyty. Jego wysokość to 5642 m n.p.m. Położony na terenie Kabardo-Bałkarii przyciąga miłośników gór z całego świata. Obie góry są drzemiącymi wulkanami zbudowanymi z law trachitowych.

 

Wyprawa w Kaukaz to główny cel tego roku, ale nie jedyny. Bracia wybierają się także w Alpy. Systematycznie wyjeżdżają w Tatry w celu poprawienia kondycji. Oprócz przygotowania fizycznego, zajmują się opracowaniem logistycznym wyjazdu. Na ich facebook’owym profilu można śledzić wszystkie aktualności oraz działalność Jakuba i Bartłomieja.

 

Życzymy owocnej wyprawy i bezpiecznego powrotu do domu!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.