Boże Ciało 2023 – czy jest wolne od pracy i szkoły i kiedy wypada w tym roku?

Procesja Bożego Ciała idąca ulicami Lublina
Procesja Bożego Ciała idąca ulicami Lublina | fot. Archikatedra Lubelska

Kiedy Boże Ciało w 2023 roku i czy jest wolne? Informacji na ten temat szukają zarówno osoby pracujące, jak i uczniowie, którzy nie wiedzą, czy tego dnia jest wolne w szkole. Szczegóły dotyczące tego, czy Boże Ciało 2023 jest dniem wolnym, można znaleźć poniżej.

Boże Ciało 2023 – DATA: kiedy wypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa? Czy jest wolne? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Boże Ciało w 2023 roku i czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły.

Kiedy jest Boże Ciało 2023? [DATA]

Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej. W związku z tym już teraz pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy jest Boże Ciało w 2023 roku.

W tym roku Wielkanoc obchodziliśmy 9 kwietnia, dlatego Boże Ciało 2022 wypada w czwartek, 8 czerwca.

Boże Ciało 2023 – wolne od pracy i szkoły w czwartek, 8 czerwca?

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 18 stycznia 1951 roku Boże Ciało jest to święto nakazane, czyli dzień wolny od pracy. Oznacza to, że w czwartek 8 czerwca zamknięte będą sklepy, galeria handlowe oraz inne punkty usługowo-handlowe, a w szkołach nie będą odbywać się lekcje.

Wolne w Boże Ciało daje szansę na skorzystanie z długiego weekendu, wystarczy wziąć wolne w piątek 9 czerwca, co pozwali na czterodniowy wypoczynek.

Procesja w Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana jest Bożym Ciałem. Jest to święto nakazane, a więc osoby wierzące mają obowiązek uczestniczyć tego dnia we mszy świętej. Tego dnia wierni wspominają ostatnią wieczerzę, podczas której nastąpiło przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

Centralnym punktem obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie Bożym Ciałem, jest w Polsce msza św. i procesja eucharystyczna.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.