Bon turystyczny na wakacje. W Lubelskiem aktywował go co czwarty rodzic

plaża wakacje
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W województwie lubelskim aktywowano 51 tys. bonów turystycznych, czyli ok. 24 proc. wszystkich przysługujących mieszkańcom naszego regionu. Wartość aktywowanych bonów to ponad 25,5 mln zł.

Bon turystyczny 500 złotych na wakacje

Bon turystyczny – w wysokości 500 złotych – jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek z programu Rodzina 500 PLUS. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzice otrzymują dodatkowy bon o takiej samej wysokości, tj. 500 złotych.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Co ważne, bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany. By go otrzymać, rodzic musi złożyć na PUE ZUS oświadczenie.

Jak aktywować bon turystyczny?

Obsługa bonu odbywa się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby z niego skorzystać wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Bon można aktywować w dowolnym momencie. ZOBACZ > Bon turystyczny 500 plus na wakacje. Jak z niego skorzystać? Bez PUE ZUS ani rusz

„Liczba bonów turystycznych wygenerowanych w systemie dla mieszkańców województwa lubelskiego wynosi obecnie 210,6 tys. Mieszkańcy regionu uruchomili jak dotąd 51,1 tys. bonów, czyli około 24 procent z całej ich puli. To znaczy, że na aktywację czeka jeszcze 159,5 tys. bonów” – mówi rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS Małgorzata Korba.

I dodaje, że „kwota płatności zrealizowanych bonami turystycznymi przez rodziców z województwa lubelskiego sięgnęła 9,8 mln złotych. W naszym regionie jest obecnie 665 podmiotów, które zgłosiły się do programu i honorują transakcje bonami. Dotychczas przyjęły prawie 8,7 tys. takich płatności na łączną kwotę ponad 4,9 mln złotych”.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

„Jak dotąd uprawnieni zrealizowali najwięcej płatności bonami w wakacje ubiegłego roku. Później obostrzenia pandemiczne zahamowały korzystanie z bonów. Niewielki wzrost transakcji odnotowaliśmy w połowie lutego, gdy restrykcje były czasowo złagodzone. Polacy wydali najwięcej środków z bonów na Pomorzu i w Małopolsce” – informuje Małgorzata Korba.

Bonami turystycznymi można płacić aż do 31 marca 2022 roku, więc na aktywację i realizację płatności jest jeszcze niemal rok.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.