Bon turystyczny 500 zł na wakacje od 1 sierpnia. Wymaga aktywacji w PUE ZUS

plaża wakacje
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 25 lipca przedsiębiorcy turystyczni będą mogli zarejestrować się w systemie PUE ZUS, dzięki któremu będą mogli rozliczać płatności bonem turystycznym za wakacje.

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dopłatę do wakacji 2020 lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci. Bon będzie można wykorzystać wyłącznie w Polsce.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny 16-cyfrowy numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Od kiedy bon turystyczny na wakacje 2020?

Wszystko wskazuje, że rodziny czekające na wsparcie finansowe w postaci bonu turystycznego mogą już planować wakacje od 1 sierpnia. Zanim je rozpoczną, muszą jednak aktywować bon turystyczny w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, którego numer podadzą przy rezerwacji swojego pobytu wypoczynkowego.

Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil (konto) na PUE ZUS. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.